Aktualności

Maciej Paterski zwycięzcą Memoriału Henryka Łasaka

Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) po indywidualnej akcji na ostatnich kilometrach trasy samotnie minął linię mety w Suchej Beskidzkiej, zostając zwycięzca Memoriału Henryka Łasaka.

Kolejna, 16.edycja międzynarodowego wyścigu kolarskiego o Memoriał Henryka Łasaka została rozegrana tradycyjnie na drogach wokół Suchej Beskidzkiej. Kolarze mieli do pokonania trasę długości 182 kilometrów, podzieloną na cztery małe rundy ulicami miasta oraz pięć dużych rund przez Zembrzyce, Skawce, Tarnawę, Krzeszów i Stryszawę. Tegoroczna trasa nieco odbiegała od pokonywanej w latach ubiegłych, gdyż pojawił się odcinek z dwoma krótkimi ale bardzo „sztywnymi” podjazdami, które jak się okazało miały zdecydowany wpływ na przebieg rywalizacji.

Ekipa CCC Polsat Polkowice (od lewej): Adrian Honkisz, Maciej Paterski, Łukasz Owsian, Marek Rutkiewicz, Branislau Samoilau, Mateusz Taciak i Grzegorz Stępniak.

Już na rundach w Suchej Beskidzkiej peleton rozpoczął bardzo dynamiczną jazdę. Były pierwsze ataki i próby samotnych ucieczek ale pierwsza „poważna” ucieczka zawiązała się dopiero wtedy, kiedy peleton opuścił Suchą Beskidzką.  Odjechała wówczas duża, kilkudziesięcioosobowa grupa kolarzy, a wśród nich: Tomasz Marczyński, Łukasz Owsian i Adrian Honkisz. Druga duża runda przyniosła kolejne zmiany w peletonie. Na czele pojawiła się dwójka śmiałków: Łukasz Bodnar (ActiveJet) i Oleksander Prevar (Kools Cycling Team). Uzyskali ponad minutową przewagę nad peletonem, który na podjazdach w Tarnawie podzielił się na mniejsze grupy.  Samotna jazda harcowników zakończyła się na trzeciej rundzie.

Zawodnicy CCC Polsat Polkowice na podjeździe w Tarnawie Górnej.

 

Ucieczka Tomka Marczyńskiegi i Kamila Gradka.

Kiedy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów a pokonywanie kolejnych podjazdów w zdecydowany sposób podzieliło peleton, na atak zdecydowali się Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) i Kamil Gradek (BDC MarcPol). Atak był tak silny, że dość szybko zdobyli przewagę na czołowa grupą i z ponad minutową przewagą kończyli przedostatnie okrążenie.Wydawało się, że odjazd Marczyńskiego i Gradka może zakończyć się powodzeniem. Niestety, na ostatnim okrążeniu, na podjazdach w Tarnawie zostali złapani przez czołową grupę i wówczas na samotny atak zdecydował się Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice). Na szczycie ostatniego podjazdu Maciek Paterski uzyskał ponad minutowa przewagę i mimo pogoni na zjazdach ekipy BDC, dojechał samotnie do mety w Suchej Beskidzkiej zostając zwycięzcą 16.edycji wyścigu o Memoriał Henryka Łasaka.

Samotny finisz Maćka Paterskiego na mecie Memoriału H.Łasaka.

Najszybszym z peletonu, który dojechał do mety z 30-sekundową stratą okazał się Paweł Franczak (ActiveJet Team). Trzeci na mecie finiszował Ukrainiec z ekipy Kolss, Mykhaylo Kononenko.

Maciek Paterski z pucharem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za zwycięstwo w Memoriale Henryka Łasaka.

 

Wyniki Memoriału Henryka Łasaka, 16.08.2014

1. Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) – 4:34:57

2. Paweł Franczak (Activejet Team) 0:30

3. Mykhaylo Kononenko (Kolss Cycling Team)

4. Błażej Janiaczyk (BDC-Marcpol Team)

5. Łukasz Bodnar (Activejet Team)

6. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) 

 

info: A.Dyszyński