Aktualności

Małopolski Wyścig Górski – lider BGŻ ProLigi powraca do rywalizacji

W czwartek, 13.06.br. startem w Trzebini rozpocznie się 51 edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego, kolejnego wyścigu zaliczanego do cyklu kolarskiej BGŻ ProLigi.

Rozpoczynający się Małopolski Wyścig Górski poprzedzony będzie w środę tradycyjnym kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, rozgrywanym w samym sercu miasta. Jego wyniki nie są zaliczane do klasyfikacji wyścigowej, ale wszyscy uczestnicy MWG mają obowiązek stanąć na jego starcie. Cała środa będzie zresztą w Krakowie kolarskim świętem, odbędzie się bowiem szereg imprez, w tym dla młodzieży oraz Wielka Gala Rowerowa i wyścigi dla najmłodszych.

Sam wyścig rozpocznie się 152-kilometrowym etapem z Trzebini do Miechowa. Na trasie znalazły się trzy lotne i dwie górskie premie – w Myślachowicach i Nowej Górze. Teren jest pagórkowaty, a meta na miechowskim rynku znajduje się na lekkim podjeździe.

Piątkowy, drugi etap prowadzi z Niepołomic do Jodłowca, ma 149 km długości i jest już znacznie trudniejszy. Najbardziej da się we znaki kolarzom pokonywana trzykrotnie pętla w okolicach Jodłowca, na której znajduje się męczący podjazd do premii górskiej w Kostrzy.

Podobny charakter ma ostatni, trzeci etap prowadzący dwoma pętlami w okolicach Niedzicy. Start i meta znajdują się przy zaporze w Niedzicy, a na 118 kilometrowej trasie rozegranych zostanie aż pięć górskich premii, ze słynnym podjazdem do Gliczarowa. Przed rokiem to właśnie na ostatnim etapie, z premią górską w Gliczarowie, Marek Rutkiewicz zapewnił sobie końcowe zwycięstwo w MWG. Za nim uplasowali się Marek Cieślik i Mariusz Witecki (obaj Bank BGŻ) i to właśnie ci kolarze będą kandydatami do czołowych lokat w tegorocznej edycji.

Czołówka polskich zawodowców będzie jednak miała trudne zadanie, bowiem na liście startowej znalazło się aż 13 silnych zespołów zagranicznych. Są wśród nich między innymi Christina Watches ze Stafanem Schumacherem i Angelo Furlanem, mocna słoweńska Adria Mobil, czeski Bauknecht z jednym z bohaterów poprzedniej edycji Stanislavem Kozubkiem i groźny na górskich trasach Team Colombia z Juanem Arango.

Ekipa CCC Polsat Polkowice wystąpi w składzie: Marek Rutkiewicz, Jacek Morajko, Bartłomiej Matysiak, Josef Cerny, Łukasz Owsian i Paweł Charucki.

Marek Rutkiewicz po przerwie, spowodowanej kontuzją, powraca do rywalizacji BGŻ ProLigi. Lider klasyfikacji nie stanął na starcie Memoriału Grundmana i Wizowskiego, ale jego najgroźniejszy rywal i kolega z zespołu Mateusz Taciak nie poprawił swego dorobku w tej imprezie i nadal ma dwa punkty straty do Rutkiewicza.

Po siedmiu dotychczasowych wyścigach BGŻ ProLigi Marek Rutkiewicz ma 201 punktów i wyprzedza Mateusza Taciaka – 199 pkt. Trzeci – Jarosław Marycz ma 90 pkt, a czwarty – Grzegorz Stępniak zgromadził ich dotychczas 85. Wszyscy czterej reprezentują CCC Polsat Polkowice. Na piątym miejscu sklasyfikowany jest Kamil Gradek z BDC MarcPol – 78 pkt.

źródło: informacja prasowa