Aktualności

Małopolski Wyścig Górski: Taciak na podium na 1. etapie

Mateusz Taciak rozpoczął Małopolski Wyścig Górski od 3.miejsca w Alwerni. Po zwycięstwo etapowe i prowadzenie w klasyfikacji generalnej sięgnął Dariusz Batek.

Po wczorajszym kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, zawodnicy przystąpili do pierwszego,  131-kilometrowego etapu z Trzebini do Alwerni. Trasa była mocno pofałdowana i wiele scenariuszy przebiegu rywalizacji było możliwych.

Pierwsza godzina ścigania była wypełniona atakami. Jednym z najbardziej aktywnych był Marcin Mrożek, jednak żadna z jego grupek nie otrzymała od peletonu zielonego światła na ucieczkę.

Stawka zaczęła się dzielić po pierwszych atakach głównych faworytów. Mocniej przyspieszyli Davide Rebellin i Łukasz Owsian, a z nimi zdołali się jedynie zabrać Marek Rutkiewicz, Jacek Morajko (obaj Wibatech Fuji), Matteo Fabbro (Team Friuli A.S.D), Kamil Zieliński (Domin Sport) i Rasmus Mygind (Rival Platform Cycling Team). Grupa zasadnicza nie mogła sobie pozwolić na odpuszczenie tak silnych kolarzy i atakujący po chwili musieli powrócić do peletonu.

Niedługo później swój ruch wykonał kolejny z „pomarańczowych” – Mateusz Taciak. Oderwał się on razem z Dariuszem Batkiem (Wibatech Fuji). Za tym duetem ruszyła trójka Domen Novak (Adria Mobil), Andrii Bratashchuck (Kolss BDC) i Roberto Giacobazzi (Team Friuli A.S.D). 15km przed metą te dwie grupki się połączyły, tworząc czołową „5”. W tym momencie mieli sporą, ok. 3-minutową przewagę nad goniącymi.

Końcówka była pagórkowata, a do mety prowadziło krótkie wzniesienie. Taki teren rozproszył czołówkę, a niewielką przewagę nad Taciakiem zdołali wypracować Batek  i Giacobazzi. Na końcowych metrach, z tego duetu szybszy był kolarz Wibatech Fuji i objął tym samym prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Włoch był 2., a zawodnik CCC Sprandi Polkowice przyjechał na 3.miejscu, zostając przy okazji liderem klasyfikacji górskiej.

W czołowej „10” zameldował się również drugi z przedstawicieli polkowickiego zespołu, Davide Rebellin, który był 6.

Jutro zawodnicy wjadą na Podhale, pokonując 144 kilometry z Niepołomic do Nowego Targu.