Aktualności

Małopolski Wyścig Górski: Uciekinierzy przed peletonem

Na drugim etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego ucieczka przechytrzyła peleton, a zwycięzcą został Vitaliy Buts. Amaro Antunes i Paweł Cieśik zameldowali się w pierwszej „10”. 

Info: 2.etap, 9 czerwca, Szaflary – Nowy Targ, 133km

Trasa: pagórkowata (4 ciężkie rundy)

Z uwagi na krótki dystans, 100 kilometrów, oraz pagórkowaty teren początek etapu był  nieco szalony. Atak za atakiem, mocne tempo w peletonie i zmieniający się ciągle skład ucieczki. Wśród najbardziej aktywnych zawodników był m.in. Kamil Małecki.

Po ok. 30km jazdy grupa zasadnicza liczyła już tylko ok. 45 osób, a z przodu pedałował samotnie Marek Rutkiewicz. Kolarz Wibatechu nie utrzymał się jednak na czele długo, gdyż został wchłonięty na półmetku.

Kolejny odjazd liczył trzech zawodników – Adrian Honkisz, Vitaliy Buts i Jonas Jorgensen. Zyskali oni ponad 2 minuty przewagi, a na ostatnim i najcięższym podjeździe, pod Pitoniówkę, samotnie oderwał się Honkisz. Wjechał on na szczyt 30 sekund przed goniącą dwójką i ok. 1:30  przed grupą zasadniczej.

Z niej, na wzniesieniu atakował też Amaro Antunes, ale jego próba była nieskuteczna. Zniwelowana została również przewaga Honkisza, którego doścignęli pozostali dwaj uciekinierzy. Przy wjeździe na ostatnie 5km trio miał blisko półtorej minuty zapasu i między sobą rozstrzygnęli etap. Sprint wygrał Buts, przed Jorgensenem i Honkiszem.

Główna grupa, która została w końcówce przerzedzona do 14 zawodników, straciła 49 sekund. Byli w niej Amaro Antunes i Paweł Cieślik, finiszując na 9. i 10. miejscu.