Aktualności

Marcin Sapa wygrał Dookoła Mazowsza. Łukasz Owsian trzeci

Marcin Sapa (BDC MarcPol) wygrał klasyfikacje generalną 56. Wyścigu Dookoła Mazowsza. Po raz drugi tryumfował w wyścigu, poprzednio był zwycięzcą Mazowsza w 2008 roku. Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice) ukończył wyścig na 3.miejscu.

Wyścig był ostatnią w tym sezonie imprezą wieloetapową zaliczaną do klasyfikacji BGŻ ProLigi. Jego wyniki, pomimo absencji lidera – Mateusza Taciaka, nie zmieniły jednak układu czołówki rankingu. Kolarz CCC Polsat Polkowice nadal prowadzi z bezpieczną przewagą nad Łukaszem Bodnarem (Bank BGŻ), również nieobecnym na Mazowszu.

Na mecie ostatniego, szóstego etapu Lotto Mazovia Tour triumfował młody kolarz niemieckiego teamu LKT Brandenburg, który – umiejętnie rozprowadzony przez kolegów – wyprzedził na finiszu Siarhija Papoka (Białoruś) i Tomasza Smolenia (Bank BGŻ). Wszyscy trzej już wcześniej zajmowali czołowe miejsca na metach, a Papok wygrał dwa etapy tegorocznego wyścigu. Sapa, przy pomocy doskonale współpracującej ekipy BDC MarcPol, skutecznie bronił koszulki lidera podczas piątego i szóstego etapu i utrzymał dwusekundową przewagę na kolegą z drużyny Robertem Radoszem.

Trzecie miejsce zajął Łukasz Owsian z CCC Polsat Polkowice, a w czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Tomasz Kiendyś (5) i Adrian Kurek (7).

Losy wyścigu próbowała w sobotę zmienić grupka kolarzy, którzy odskoczyli od peletonu na rundach w okolicach Wieliszewa. Jadący w ucieczce Wojciech Skarżyński (Las Vegas) mógł przez kilkadziesiąt minut czuć się liderem, bowiem przewaga czołówki dochodziła do siedmiu minut, a on miał zaledwie półtorej minuty straty do Marcina Sapy. Nie pozwolili jednak na to zawodnicy BDC, grupy mającej siedzibę w Nowym Dworze Mazowieckim. Ich zdecydowana pogoń doprowadziła do zlikwidowania ucieczki i na metę niemal cały peleton wjechał razem.

Końcówkę znakomicie rozegrali Niemcy z LKT Brandenburg, a ich rozprowadzenie wykorzystał Willi Willwohl. Marcin Sapa spokojnie przyjechał w głównej grupie, w czasie zwycięzcy, podnoszą ręce w geście triumfu.

Wyścig Dookoła Mazowsza miał bardzo interesujący przebieg. Od pierwszego etapu na trasie trwała walka o sekundy decydujące o czołowych lokatach. Nie brakowało momentów dramatycznych, w kilku dużych kraksach ucierpiało kilkunastu uczestników Mazovia Tour. Bardzo szybkie tempo – na większości etapów powyżej 45 km na godzinę – mocno zdziesiątkowało peleton. Spośród ponad 140 kolarzy, którzy stanęli na starcie, do mety szóstego etapu dotarło 99.

 

Wyniki 6.etapu (Nowy Dwór Maz. – Wieliszew – Nowy Dwór Maz., 160 km)

1. Willi WillWohl (Niemcy/ LKT Brandenburg) 3:43.15

2. Siarhij Papok (Białoruś)

3. Tomasz Smoleń (Bank BGŻ)

12. Tomasz Kiendyś

18. Łukasz Owsian

34. Adrian Kurek

35. Josef Cerny

38. Jarosław Marycz

58. Grzegorz Stepniak 0:39

 

Klasyfikacja generalna 56. Wyścigu Dookoła Mazowsza:

1. Marcin Sapa (BDC MarcPol) 17:46.29

2. Robert Radosz (BDC MarcPol) strata 2 s

3. Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice – 4

4. Paweł Bernas (BDC MarcPol) – 4

5. Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice) – 5

6. Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol) -6

7. Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice) – 9

8. Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ) -14

9. Tomasz Smoleń (Bank BGŻ) – 16

10. Maksim Wasiliew (Ukraina/ISD Continental) – 23

 

żródło: informacja prasowa + własna