Aktualności

Marek Rutkiewicz zwycięża w Sobótce

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) został zwycięzcą „Ślężańskiego Mnicha” – wyścigu otwierającego sezon kolarski w Polsce a jednocześnie inaugurującego rywalizację w BGŻ ProLidze.

Tegoroczny wyścig otwarcia sezonu kolarskiego w Polsce, kolejny już raz rozegrano Sobótce a organizatorzy zaproponowali nieco zmienioną trasę, na której już za cztery miesiące kolarze będą walczyć o tytuły Mistrza Polski. Długość trasy wynosiła 136 kilometrów i była podzielona na 8 rund które prowadziły drogami wokół Sobótki. Na trasie wyścigu kolarze pokonywali dwa wzniesienia, które łącznie z niezbyt komfortowymi warunkami atmosferycznymi które panowały tego dnia zdecydowały o końcowych losach wyścigu.

Na starcie wyścigu, jak zresztą co roku, pojawiła się praktycznie cała kolarska Polska, począwszy od juniorów, przez orliki, kobiety a skończywszy na elicie. Co prawda w elicie nie wystartowały pierwsze składy BDC Team i BGŻ Team to i tak emocji podczas wyścigu nie brakowało. Ekipa CCC Polsat Polkowice stanęła na starcie „Ślężańskiego Mnicha” w kompletnym składzie, jedynie bez Davide Rebellina.

Punktualnie o godzinie 13-tej, kilkudziesięcioosobowy peleton zawodników elity wyruszył na trasę wyścigu, dopingowany przez licznie zgromadzoną w Sobótce publiczność. Pierwsze ataki z peletonu rozpoczęły się tuż po starcie kolarzy, na pierwszym z dwóch podjazdów. Jadąca w roli faworyta ekipa CCC postanowiła już na początku wyścigu „ustawić” przebieg rywalizacji.

Wszystkie startujące ekipy obserwowały nas bacznie co zamierzamy robić – powiedział dyr. sportowy ekipy Piotr Wadecki. Postanowiliśmy nie czekać długo i zaraz po starcie zainicjowano kontrolowany odjazd, który miał sprawdzić, które z ekip włączą się do walki o zwycięstwo.Na pierwszej rundzie odjechała grupa osiemnastu kolarzy a wśród nich kilku moich kolarzy z Markiem Rutkiewiczem na czele. W tej grupie znaleźli się również kolarze Wibatech Brzeg, Las Vegas Energy Drink a także po jednym z kolarzy BDC i BGŻ. Jak się później okazało, ten pierwszy odjazd zaraz po starcie peletonu okazał się odjazdem z którego został wyłoniony zwycięzca wyścigu.

Uciekająca grupa kolarzy zyskała na peletonem dość znaczną przewagę i mimo usilnej pracy kolarzy Banku BGŻ, którzy w peletonie rozpoczęli pogoń za ucieczką, niestety praca ich nie przyniosła zamierzonych efektów. Ucieczka dalej jechała z dwuminutową przewagą nad grupą zasadniczą. Na dwie rundy do końca, zainicjowany przez Mateusza Taciaka atak, spowodował, że z czołówki odjechała czwórka kolarzy. Znaleźli się w niej: Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak, Adrian Kurek i Adam Wadecki (Las Vegas).

W końcówce zaatakowali: Marek Rutkiewicz z Mateuszem Taciakiem i zostawiając za sobą Adriana Kurka i Adama Wadeckiego samotnie przejechali linie mety.

Zwycięzcą „Ślężańskiego Mnicha” został Marek Rutkiewicz, który kolejny już sezon z rzędu, efektownym finiszem rozpoczyna sezon kolarski w Polsce zostając jednocześnie pierwszym liderem BGZ ProLigi. Drugie miejsce zajął Mateusz Taciak a po dwóch minutach straty do zwycięzcy linię mety minęli Adam Wadecki (Las Vgas Power Energy Drink) i Adrian Kurek.

Zwycięstwo bardzo mnie cieszy – powiedział na mecie Marek Rutkiewicz. Myślę, że cała ekipa zrobiła dobrą robotę i tak jak w roku minionym to do nas należy początek sezonu. To efekt naszej pracy wykonanej podczas przygotowań zimowych a także startów które mamy już za sobą. Dzisiejszy wyścig mieliśmy pod kontrolą a ja wyjątkowo dobrze się czułem choć jak widać pogoda nas nie rozpieszczała. Jechało mi się bardzo dobrze, przez większość wyścigu nie miałem chwili słabości, nogi nie odmawiały posłuszeństwa – to i zadawalający wynik.Sytuacja z roku ubiegłego powtórzyła się idealnie. Zwyciężyłem tu w Sobótce, objąłem prowadzenie w BGZ ProLidze, ale bardzo bym chciał, by dobrze rozpoczęty sezon 2013 okazał się dobrym szczególnie jeżeli chodzi mój o występ na tegorocznym Tour de Pologne – zakończył Marek Rutkiewicz.

 

Wyniki „Ślężańskiego Mnicha” – Sobótka, 07.04.2013, 136 km

1. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) 3:12:23

2. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)

3. Adam Wadecki (Las Vgas Power Energy Drink) 0:58

4. Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice)

5. Nilolay Mihaylov 4:44

6. Piotr Gawroński

11. Jacek Morajko 4:57

12. Paweł Charucki

17. Bartłomiej Matysiak 6:02

32. Tomasz Kiendyś

33. Mateusz Nowak

34. Łukasz Owsian

35. Jarosław Marycz

53. Grzegorz Stępniak 6:39

DNF Adrian Honkisz

 

Ekipa CCC Polsat Polkowice na starcie „Ślężańskiego Mnicha”.

Ucieczka kolarzy z Markiem Rutkiewiczem na czele.

Uciekajaca czwórka: Adrian Kurek, Adam Wadecki, Marek Rutkiewicz i Mateusz Taciak.

Finisz Marka Rutkiewicza i Mateusza Taciak na mecie wyscigu w Sobótce.

Podium zwycięzców.