Aktualności

Marek Rutkiewicz zwycięża w Sobótce.

Zwycięzcą „Ślężańskiego Mnicha|”, wyścigu rozpoczynającego oficjalnie sezon kolarski 2012 w Polsce, został zawodnik ekipy CCC Polsat Polkowice, Marek Rutkiewicz. Na mecie w Sobótce, pokonał Roberta Radosza (BDC) i drużynowego kolegę, Dariusza Batka.

Do rywalizacji o zwycięstwo w wyścigu który rozpoczął sezon kolarski w Polsce, stanęło 156 kolarzy reprezentujących wszystkie ekipy zawodowe a także kluby amatorskie. Prawie w pełnych składach do wyścigu przystąpiły ekipy CCC Polsat Polkowice, BGŻ Team i BDC MarcPol. Zawodnicy mieli do pokonania trasę o łącznej długości 120 kilometrów (10 rund po 12 kilometrów), która prowadziła jak zwykle drogami wokół Sobótki. Tak jak w dniu wczorajszym, pogoda zbytnio nie rozpieszczała kolarzy. Wiał bardzo silny, porywisty wiatr, była stosunkowo niska temperatura a jedynie czasami pojawiające się słońce świadczyło, że zaczęła się już wiosna.

Ściganie dość licznego peletonu zaczęło się bardzo spokojnie. Przez pierwsze dwie rundy kolarze jechali zachowawczo, a wszelkie próby odjazdów były od razu likwidowane. Dopiero na czwartej rundzie doszło do pierwszego dość mocnego odjazdu, w którym odjechali: Łukasz Bodnar (BGŻ), Wręga Wojciech (Mostostal), Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) i Damian Walczak (BDC). Ucieczka uzyskała przewagę nad peletonem, która utrzymywała się w granicach 40 sekund. Niestety, odjazd nie trwał zbyt długo, a mocno pracujący peleton doprowadził do likwidacji ucieczki.

Od piątego okrążenia, każda następna runda przynosiła zmiany w peletonie. Na czele formowały się kolejne grupki uciekinierów a główną rolę odgrywali w nich kolarze „pomarańczowi”, którzy zabierali się do każdego z odjazdów. Bardzo aktywnie przez cały wyścig jechał Marek Rutkiewicz, który widoczny był w każdej akcji.

Rozstrzygająca o losach wyścigu akcja miała miejsce na siódmej rundzie, kiedy to z dość mocno podzielonego peletonu, zaatakował niezmordowany Marek Rutkiewicz do którego doskoczyli Dariusz Batek i Robert Radosz z BDC. Trójka kolarzy dość szybko uzyskała przewagę na peletonem i zgodnie współpracując zmierzała do mety wyścigu.
Kiedy rozpoczęła się ostatnia finałowa runda, trójka uciekinierów miał 1,5 minutową przewagę na pozostała grupa kolarzy i wówczas było prawie pewne, że uda im się dojechać do mety. Marek Rutkiewicz, który tego dnia, był wyjątkowo aktywny, postanowił powalczyć o zwycięstwo w wyścigu i zaatakował tuż przed wjazdem do Sobótki. Ostatnie dwa kilometry przejechał samotnie i z uniesionymi rękami minął linię mety, zostając zwycięzcą Ślężańskiego Mnicha.

O drugie miejsce na mecie walkę stoczyli pozostali dwaj kolarze z ucieczki: Robert Radosz i Dariusz Batek. Lepszym okazał się Robert Radosz i to on stanął na drugim stopniu podium.

Zwycięstwo Marka Rutkiewicza jest pierwszym sukcesem ekipy CCC Polsat Polkowice w sezonie 2012.

Wyniki „Ślężańskiego Mnicha”

1. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) 2:56:54
2. Robert Radosz (BDC) 0: 22
3. Dariusz Batek (CCC Polsat Polkowice)

5. Łukasz Owsian 1:34
6. Bartłomiej Matysiak 1:48
7. Piotr Gawroński
19. Paweł Charucki 2:05
45. Grzegorz Stępniak 2:36
59. Nikolay Mihaylov

 

Kolarze na rundzie ulicami Sobótki.

 

Pierwsza ucieczka z Markiem Rutkiewiczem.

 

Marek Rutkiewicz, Robert Radosz i Dariusz Batek.

 

Oglądaj galerię zdjęć z tego wydarzenia!