Aktualności

Marek Rutkiewicz zwycięzcą wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich

Zwycięzcą „królewskiego” etapu wyścigu „Szlakiem Grodów Piastowskich” (kat. 2.1 UCI) został kolarz ekipy Adria Mobil, Radosłav Rogina. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) został po raz drugi zwycięzcą klasyfikacji generalnej wyścigu.

Ostatni,” królewski” etap wyścigu z Dzierżoniowa do Świdnicy, liczył 153 kilometry i prowadził trasą z bardzo trudnymi podjazdami. Na trasie etapu umieszczono 3 górskie premie kategorii 1 (Przełęcz Jugowska i Walimska) oraz 4 premie kategorii 2 (Przełęcz Sokola i Modliszów). Dodatkowo, walczono o bonifikaty sekundowe na lotnych premiach w Dzierżoniowie, Bielawie i Świdnicy.

Przez pierwsze 15 kilometrów trasy peleton jechał razem aż do momenty kiedy rozpoczął się pierwszy podjazd na Przełęcz Jugowską. I jak to zwykle bywa na etapach górskich, podjazd samoczynnie rozpoczął selekcję w peletonie. Na czele pojawili się specjaliści od jazdy po górach a za nimi pozostali kolarze którym pokonywanie podjazdów stanowi większą trudność. Peleton bardzo mocno się „naciągnął” i wówczas nastąpił atak trójki zawodników. Do przodu odskoczyło dwóch zawodników ekipy Adria Mobil: Radoslav Rogina i Matej Mugerli i Jure Golcer z ekipy Tirol Cycling Team). Tuż za nimi uformowała się 25 – osobowa grupa z liderem wyścigu, Markiem Rutkiewiczem (CCC Polsat Polkowice). W grupie tej jechało m.in. pięciu zawodników CCC a także v-ce lider wyścigu, Stefan Schumacher (Christina Watches).

 

Grupa poscigowa z liderem Markiem Rutkiewiczem podjeżdża pod górska premią na Sokolcu.

Uciekająca trójka dość szybko uzyskała przewagę nad grupą pościgową i pokonując kolejne kilometry trasy  między sobą walczyła o punkty i sekundy bonifikat na wszystkich górskich i lotnych premiach. Większość premii górskich jako pierwszy pokonał Radosłav Rogina i gromadząc największą ilość punktów zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej wyścigu. O bonifikaty sekundowe na lotnych premiach walczył  Jure Golcer, który miał stratę do lidera wyścigu 2:27, a zważywszy, że przewaga trójki nad grupa wynosiła 3:40, był w pewnym momencie wyścigu wirtualnym v-ce liderem.

Uciekająca trójka bardzo zgodnie współpracując ciągle jechała razem a ich przewaga utrzymywała się powyżej 3 minut. Kiedy kolarze rozpoczęli pokonywać ostatnie dwie rundy wokół Świdnicy, na których była zlokalizowana premia górska 2 kat. w Modliszewie, przewaga trójki zaczęła stopniowo zmniejszać się. W grupie pościgowej pozostało coraz mniej kolarzy. Z liderem wyścigu pozostał jedynie trzeci w „generalce”, Mateusz Taciak. Do pomocy w pościgu za uciekająca trójką włączyli się kolarze ekipy BGŻ Team: Łukasz Bodnar i Błażej Janiaczyk. Mocno nacisnęli na pedały i przewaga dość szybko została zniwelowana. Niestety nie udało się doścignąć uciekającej trójki która na metę wjechała już tylko z 20 sekundową przewagą.

Jako pierwszy linie mety minął Radoslav Rogina, który pokonał klubowego kolegę Mateja Mugerliego oraz Jure Glocera.

W grupie za finiszująca trójką wjechał m.in. lider Marek Rutkiewicz, zapewniając sobie tym samym zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu. Również w grupie tej znajdowali się: Stefan Schumacher iMateusz Taciak, co dało im odpowiednio drugie i trzecie miejsce w „generalce”.

 

Marek Rutkiewicz – zwycięzca wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich.

Wyniki  4 etapu, Dzierżoniów – Świdnica, 153 km

1. Radoslav Rogina (Adria Mobil)    3:48:24
2. Matej Mugerli (Adria Mobil)
3. Jure Golcer ( Tirol Cycling Team)

15. Marek Rutkiewicz           0:20
19. Mateusz Taciak
32. Bartłomiej Matysiak      1:11
34. Piotr Gawroński             9:09
38. Tomasz Kiendyś
40. Dariusz Batek
47. Nikolay Michaylov        18:05

 

Klasyfikacja generalna wyścigu:

1. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)      10:30:17
2. Stefan Schumacher (Christina Watches)                 0:46
3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)                  1:09

19. Bartłomiej Matysiak             3:59
33. Tomasz Kiendyś                 10:31
34. Piotr Gawroński                  10:35
40. Dariusz Batek                      13:27
46. Nikolay Michaylov              19:37

Marek Rutkiewicz wywalczył również niebieską koszulkę  klasyfikacji punktowej.
Najlepszym kolarzem w klasyfikacji U-23 został Piotr Gawroński a ekipa CCC Polsat Polkowice najlepszą ekipą  wyścigu.