Aktualności

Mark Cavendish zwycięża i zostaje liderem Tour of Turkey

Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) wygrał pierwszy etap wyścigu Tour of Turkey i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy. Grzegorz Stępniak finiszował na 23. miejscu.

Na początek rywalizacji w tureckiej etapówce Tour of Turkey, kolarze zmierzyli się z etapem długości 144 kilometrów, który rozpoczynał się i kończył w malowniczej miejscowości wypoczynkowej Riwiery Tureckiej – Alanya. Trasa tego etapu prowadziła po wyjątkowo płaskim terenie co zdecydowanie faworyzowało sprinterów, których wielu pojawiło się na starcie wyścigu.

O przebiegu rywalizacji kolarzy na 1.etapie poinformował dyrektor sportowy ekipy, Robert Krajewski: Wyścig rozpoczął się bardzo dynamicznie. Już na piątym kilometrze nastąpił bardzo mocny atak i z peletonu odjechało czterech kolarzy. Niestety, wśród uciekinierów nie było naszego zawodnika. Odjazd bardzo szybko uzyskał pięciominutową przewagę ale ekipy mające w swoich składach sprinterów nie pozwoliły by ucieczka dojechała do mety. W peletonie kontrole przejęła ekipa Omega Pharma – Quick Step, która pracowała na swojego lidera, Marka Cavendisha. Przewaga zaczęła bardzo szybko się zmniejszać, a przed wjazdem na rundy w Alanyi ucieczka została zlikwidowana. W końcówce nasz zespół pracował dla Grzegorza Stępniaka, który przed rokiem był siódmy na tym etapie. Niespodzianki jednak nie było i po etapowe zwycięstwo sięgnął faworyt – sprinter ekipy Omega Pharma –Quick Step, Mark Cavendish.

Przez większość trasy dzisiejszego 1.etapu wyścigu był stosunkowo spokojnie – poinformował najwyżej sklasyfikowany zawodnik ekipy CCC Polsat Polkowice, Grzegorz Stępniak. Peleton puścił czwórkę uciekinierów, ale przez cały czas kontrolował sytuację. Ostatnie dwie rundy w Alanyi to już było czyste szaleństwo. Takiej walki na finiszu, odkąd jak jeżdżę, to nie pamiętam. Było bardzo nerwowo a na dodatek bardzo szybko. Dwudziestu sprinterów, każdy się wypychał, walczył o każdy metr i jak najlepszą pozycję. Było bardzo niebezpiecznie ale to przecież codzienność sprinterskich pojedynków – zakończył Stępniak.

Ostatecznie, najszybszym na mecie w Alanyi okazał się Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step), który pokonał Elię Vivianiego (Cannnondale) oraz Theo Bosa.

Grzegorz Stępniak finiszował na 23.miejscu.


Wyniki 1. etapu – Alanya – Alanya, 141 km,

1. Mark Cavendish (Omega Pharma-QuickStep) 3:15:43

2. Elia VivianiI (Cannondale)

3. Theo Bos (Belkin Pro Cycling Team)

23. Grzegorz Stępniak

36. Tomasz Kiendyś

44. Mateusz Nowak

46. Adrian Kurek

67. Piotr Gawroński

81. Davide Rebellin

82. Paweł Charucki

124. Tomasz Marczyński

 

info: A.Dyszyński, foto: M.Indzierowski