Aktualności

Martin Elmiger zwycięża na 1.etapie Tour du Limousin

Zwycięzcą 1. etapu francuskiej etapówki Tour du Limousin został zawodnik ekipy IAM Cycling, Martin Elmiger. Na mecie w Rochechouart pokonał Yukiya Arashiro (Europcar) i Andrea Di Corrado (Bardiani Valvole – CSF Inox).

Pierwszy etap wyścigu Tour du Limousin prowadził z Limoges do Rochechouart. Jego długość wynosiła 168 kilometrów i praktycznie przez całą długość trasy prowadziła po mocno pagórkowatym terenie. Na trasie umiejscowiono trzy górskie premie (dwie kategorii 3 i jedna kategorii 2) których pokonanie nie sprawiło kolarzom większych trudności. Ponadto na trasie kolarze walczyli o punkty na trzech lotnych premiach.

Wyścig rozpoczął się bardzo dynamicznie, bo już na pierwszych kilometrach trasy rozpoczęły się pierwsze „skoki” i wielu kolarzy próbowało odjechać z peletonu. Bardzo sprzyjała temu trasa, bowiem wszystkie z odjazdów inicjowano na podjazdach, których na trasie było mnóstwo. Peleton jechał bardzo czujnie i nie dopuszczał by któryś z odjazdów uzyskał większą przewagę. Tempo jazdy było bardzo wysokie a średnia prędkość etapu wyniosła ponad 47 km/h.

Mimo tak szybkiej jazdy, na 60-tym kilometrze trasy z peletonu odjechała dość duża grupa kolarzy. Był to jeden z pierwszych poważniejszych odjazdów w którym m.in. jechał Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice). Ucieczka uzyskała niewielka przewagę nad peletonem w którym kontrolę sprawowały ekipy francuskie i po kilkudziesięciu kilometrach odjazd został zlikwidowany.

Gdy do mety etapu pozostawało coraz mniej kilometrów, z peletonu który był już mocno „naciągnięty”, atakowało wielu kolarzy a wśród nich próbę ucieczki podjął również Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice). Niestety nie dane mu było długo utrzymać się na czele peletonu, gdyż kolejny atak spowodował odjazd grupy 11-tu kolarzy, którym udało się dojechać do mety z minutowa przewagą i rozegrać między sobą finisz.

Najszybszym na mecie okazał się Martin Elmiger (IAM Cycling), który o 2 sekundy wyprzedził ubiegłorocznego zwycięzcę wyścigu, Yukiya Arashiro (Europcar). Trzeci na mecie zameldował się Andrea Di Corrado (Bardiani Valvole – CSF Inox) tracąc do zwycięzcy 12 sekund.

Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem ekipy CCC Polsat Polkowice został Jacek Morajko, który linię mety minął na 74. miejscu tracąc do zwycięzcy 1 min. 10 sek.

 

Wyniki 1.etapu, Limoges – Rochechouart, 168 km;

1. Martin Elmiger (IAM Cycling) 3:56:32

2. Yukiya Arashiro (Team Europcar) 0:02

3. Andrea Di Corrado (Bardiani Valvole – CSF Inox) 0:12

74. Jacek Morajko 1:10

93. Grzegorz Stępniak 1:55

95. Adrian Kurek

115. Tomasz Kiendyś 12:54

127. Nikolay Mihaylov

139. Jarosław Marycz 23:16

140. Piotr Gawroński