Aktualności

Mateusz Taciak zwycięzcą wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich

Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) został zwycięzcą wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Drugie miejsce w generalce zajął jego kolega klubowy, Marek Rutkiewicz.

Ostatnim akcentem 49.edycji wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich była indywidualna jazda na czas. Kolarze rywalizowali na pętli Polkowice – Polkowice której długość wynosiła 30,2 kilometra.

Podczas ostatniego etapu, który miał rozstrzygnąć o zwycięstwie w całym wyścigu, nie brakowało emocji, które dostarczyły zmienne warunki pogodowe panujące tego dnia. Pierwsi kolarze startowali przy pięknej słonecznej pogodzie której towarzyszył dość silnie wiejący wiatr. Kolejnych zawodników czekały zmagania z padającym deszczem i bardzo śliską nawierzchnią. Czołówka kolarzy rozpoczynała pokonywać trasę w deszczu a kończyła przy znowu pięknej słonecznej pogodzie.

W tych trudnych warunkach pogodowych bardzo dobrze spisali się kolarze CCC Polsat Polkowice: Mateusz Taciak i Marek Rutkiewicz. Czasówkę wygrał Stefan Schumacher (Christina Watches-Kuma), który pokonał trasę etapu w czasie 38 min. 31 sek. O 3 sekundy pokonał Mateusza Taciaka i o 11 sekund Nilsa Politta (Team Stölting).Czwarty czas przejazdu, gorszy o 26 sek. od zwycięzcy, wykręcił Marek Rutkiewicz co pozwoliło mu ukończyć wyścig na 2.miejscu. Dotychczasowy lider wyścigu, Greg Bole, odnotował bardzo słaby występ, tracąc do zwycięzcy prawie 3 minuty, co spowodowało, że zwycięzca wyścigu został zawodnik ekipy „pomarańczowych” – Mateusz Taciak.


Mateusz Taciak na trasie czasówki.

Wystartowaliśmy na Grodach Piastowskich z dużą motywacją by ten wyścig wygrać. Rozgrywany jest on przecież na terenach naszego sponsora CCC – powiedział na mecie Mateusz Taciak. Nastawiałem się na wygranie tej czasówki ale zawsze trzeba zwracać uwagę na innych, bo oni również chcą jak najlepiej wypaść. Lecz tak naprawdę musieliśmy solidnie wykonać swoja robotę.

Trasa tej czasówki bardzo mi odpowiada, ale dzisiaj pokonanie jej wymagało dużego zacięcia. Szczególnie silnie wiejący, boczny wiatr przy pełnym kole spychał mnie z trasy co mogło zakończyć się bardzo źle. Była to tak naprawdę walka z rowerem by utrzymać go na drodze. Na szczęście w drodze powrotnej do Polkowic wiatr był czołowy i ta jazda stała się trochę łatwiejsza. Szczęśliwie udało się dojechać do mety tej czasówki w bardzo przyzwoitym czasie. Cieszę się bardzo bo dało mi to zwycięstwo w całym wyścigu – zakończył Mateusz Taciak.

Trudne warunki pogodowe podczas zmagań kolarzy z trasą czasówki miały również swoje ofiary. Pechowcami okazało się wielu kolarzy a wśród nich Łukasz Bodnar (ActiveJet) i Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice), którzy zaliczyli na śliskiej nawierzchni upadki. „Maniek” mimo upadku zdołał dojechać do mety i ukończył czasówkę na 12.miejscu tracąc do zwycięzcy 1 min. 17 sek.

Klasyfikacje punktową wyścigu wygrał Marek Rutkiewicz przed Mateuszem Taciakiem. W klasyfikacji na najlepszego „górala” wyścigu, podium zajęli trzej kolarze CCC. Koszulkę wywalczył Łukasz Owsian przed Markiem Rutkiewiczem i Maciejem Paterskim). W klasyfikacji drużynowej wyścigu, zdecydowanie wygrali zawodnicy CCC Polsat Polkowice, wyprzedzając czeską ekipę Etixx i Team Stölting.

Jestem bardzo zadowolony ze zwycięstwa w całym wyścigu – powiedział na mecie dyrektor sportowy ekipy, Piotr Wadecki. Pozostał tylko mały niedosyt po czasówce, bo liczyłem na wygraną Mateusza Taciaka lub Marka Rutkiewicza. Warunki pogodowe w których jechali Schumacher i Taciak były jednak skrajnie różne. Schumacher jechał po suchym, nie było tak silnego wiatru. Taciak jechał przy huraganowym wietrze i po mokrym.Nieskromnie powiem, że bardzo cieszę się z tego, że zdominowaliśmy wyścig. Wygraliśmy klasyfikację drużynową, punktową, górską. Na podium stanęło dwóch naszych kolarzy, a w pierwszej dziewiątce było ich pięciu.

Mateusz Taciak – zwycięzca 49.edycji Szlakiem Grodów Piastowskich na podium.

Marek Rutkiewicz – zwycięzca klasyfikacji punktowej wyscigu.

Łukasz Owsian – najlepszy „góral” wyścigu.

CCC Polsat Polkowice – najlepsza ekipa wyscigu.

 

Wyniki 3. etapu, Polkowice – Polkowice (30,2 km jazda indywidualna na czas):

1. Stefan Schumacher (Christina Watches – Kuma) 38:31

2. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) 00:03

3. Nils Politt (Team Stölting) 00:11

4. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) 00:26

12. Tomasz Marczyński 1:17

13. Jarosław Marycz 1:18

20. Maciej Paterski 1:40

22. Davide Rebellin 1:43

37. Łukasz Owsian 2:18

49. Bartłomiej Matysiak 2:46

 

Klasyfikacja końcowa wyścigu

1. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) 8:27:24

2. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) 00:23

3. Silvio Herklotz (Team Stölting) 00:35

5. Davide Rebellin 01:34

8. Tomasz Marczyński 01:56

9. Jarosław Marycz 01:57

26. Maciej Paterski 06:37

32. Łukasz Owsian 07:12

38. Bartłomiej Matysiak 07:37

 

Info+foto: Andrzej Dyszyński