Aktualności

Matysiak: „zabrakło niewiele by walczyć o podium”

Sam Bennett (NetApp Enudra) został zwycięzcą 29.edycji wyścigu Clasica de Almeria. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) kolejny już raz finiszował na siódmym miejscu.

Kolejny dobry występ odnotowali kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice. Po wczorajszej bardzo dobrej jeździe i trzecim miejscu Davide Rebellina w Vuelta a Murcia, dzisiejszego dnia kolarze rywalizowali na trasie Clasica de Almeria (kat. 1.HC). Mieli do pokonania dystans długości 178 kilometrów, po dość trudnej trasie na której znajdowały się cztery górskie premie.

 

 

Na pierwszych kilometrach trasy, która prowadziła po stosunkowo płaskim terenie, z peletonu odjechała szóstka kolarzy. W uciekającej grupie znaleźli się: Edwig Cammaerts (Cofidis), Raul Alarcón (Louletano – Dunas Douradas), Jesus Ezquerra (ActiveJet Team), Ricardo Mestre (Efapel-Glassdrive), Byron Guamá (Reprezentacja Ekwadoru) i Igor Merino (Burogs BH). Uciekinierzy mimo zgodnej współpracy nie potrafili uzyskać znacznej przewagi, która maksymalnie wynosiła niewiele ponad 2 minuty. Peleton kontrolowała ekipa Movistar którą wspierała ekipa „pomarańczowych”.

Kiedy do mety pozostawało około 60 kilometrów ucieczka została zlikwidowana a ekipa Movistar forsując bardzo wysokie tempo spowodowała, że peleton podzielił się na mniejsze grupy. Z przodu utworzyła się dziewiętnastoosobowa grupa w której znalazło się aż trzech kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice – Tomasz Marczyński, Davide Rebellin i Bartłomiej Matysiak. W grupie tej było również czterech zawodników ekipy Movistar: Alejandro Valverde, Jose Joaquin Rojas, Juan Jose Lobato i Pablo Lastras, trzech kolarzy Caja Rural-Seguros: David Arroyo, Lluis Guillermo Mas i Davide Vigano, trzech kolarzy Cofidisu: Jerome Coppel, Stephane Poulhies i Luis Angel Mate, czterech kolarzy NetApp-Endura: Tiago Machado, Sam Bennett, Iker Camano i Erik Rowsell oraz Łukasz Bodnar (ActiveJet Team).

Grupa ta dojechała w niezmienionym składzie do mety rozgrywając między sobą finisz. Jako pierwszy linie mety minął Sam Bennet (NetApp Enudra), zostając zwycięzcą Clasica de Almeria. Pokonał Juana Lobato (Movistar) oraz Davide Vigiano (Caja Rural).

Na wysokiej pozycji wyścig ukończył Bartek Matysiak, który finiszował na 7.miejscu. Dziesiąty był Davide Rebellin.

Tegoroczna trasa wyścigu była nieco trudniejsza niż w roku ubiegłym – powiedział Bartek Matysiak. Od samego startu peletonu, kiedy poszedł pierwszy odjazd, razem z ekipa Movistar kontrolowaliśmy jego przebieg starając się by do mety dojechała niewielka grupa. I tak się stało. Podjazdy trochę poszarpały peleton ale decydujący moment rozegrał się na 25 kilometrze do mety. Wówczas na rancie utworzyła się niewielka grupka kolarzy w której byłem ja oraz Davide i Tomek. Jechaliśmy bardzo mocnym tempem by tylko nie dopadł nas peleton.

Byłem bardzo zmotywowany by włączyć się dzisiaj do walki. Wszystko układało się po naszej myśli. Byliśmy w trójkę w prowadzącej grupie, należało tylko dobrze zafiniszować.

Niestety z finiszu nie jestem zadowolony. Na ostatnich metrach przed kreską, kolarz jadący przede mną trochę „odpuścił” co wybiło mnie z rytmu i straciłem kontakt z czołówką. Zabrakło naprawdę niewiele by powalczyć o podium. Dziękuje wszystkim kolegom, którzy pomagali mi przez cały wyścig, bym mógł dzisiaj dobrze zafiniszować. Szkoda, nie wyszło, znowu siódme miejsce. Za rok może będzie lepiej – zakończył Bartek Matysiak.

 

Wyniki Clasica de Almeria

1. Sam Bennett (Team Netapp-Endura) 4:21:33

2. Juan Lobato (Movistar)

3. Davide Vigano (Caja Rural – Seguros)

7. Bartłomiej Matysiak 0:02

10. Davide Rebellin 0:06

18. Tomasz Marczyński 0:53

23. Marek Rutkiewicz 2:44

24. Łukasz Owsian

51. Branisłau Samoilau 3:36

52. Adrian Honkisz

56. Grzegorz Stępniak 5:32

 

info: A. Dyszyński