Aktualności

Mazovia Tour bez liderów BGŻ Proligi

Blisko 120 kolarzy wystartuje w 56. Wyścigu Dookoła Mazowsza – Lotto Mazovia Tour (23 – 27 lipca). Krajowa czołówka kolarzy wznowi tym samym walkę o kolejne punkty w klasyfikacji generalnej BGŻ ProLigi.

W walce o punkty BGŻ ProLigi zabraknie w tym wyscigu dwójki prowadzących w rankingu zawodników – Mateusza Taciaka (CCC Polsat Polkowice) i Łukasza Bodnara (Bank BGŻ). Obaj pojadą bowiem w Tour de Pologne – pierwszy w barwach swego klubu, drugi w koszulce reprezentacji Polski.

Wszystkie polskie ekipy kolarskie wystąpią w bardzo mocnych składach, a wśród zagranicznych rywali na szczególną uwagę zasługują triumfator niedawnego wyścigu Dookoła Austrii Riccardo Zoidl (Gourmentfein Simplon) oraz startujący w barwach reprezentacji Białorusi Bronislau Samoilau, były zawodnik czołowych grup ProTouru – Quick Step i Movistar.

Ekipa CCC Polsat Polkowice przystapi do wyścigu w składzie: Josef Cerny, Paweł Charucki, Tomasz Kiendyś, Adrian Kurek, Jarosław Marycz, Mateusz Nowak, Łukasz Owsian i Grzegorz Stepniak.

„To najdłuższy wyścig od chwili reaktywacji imprezy w 1991 roku. Zawodnicy rywalizować będą od poniedziałku do soboty na szosach Mazowsza i Podlasia. Nawiązując do dawnych tradycji wprowadziliśmy etap jazdy drużynowej oraz postanowiliśmy uhonorować liderów drużynowych. Będą oni wyróżniać się w peletonie dzięki żółtym numerom startowym” – podkreśla Marcin Wasiołek, organizator i dyrektor wyścigu.

Trasy etapów są w większości niemal zupełnie płaskie, co sprzyja zawodnikom specjalizującym się w finiszowych końcówkach. Impreza słynie jednak z tego, że na odkrytych terenach bardzo często boczne wiatry powodują dzielenie się peletonu. Bardzo wysokie są także przeciętne prędkości na etapach.

Rozpoczynające wyścig kryterium na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu – Memoriał Marka Cichosza – nie jest zaliczane do klasyfikacji generalnej, ale zadecyduje o podziale koszulek liderów poszczególnych klasyfikacji. Impreza, organizowana po raz drugi, upamiętnia przedwcześnie zmarłego w ubiegłym roku kolarza warszawskiej Legii, dwukrotnego mistrza Polski w przełajach.

Istotne znaczenie dla losów końcowej klasyfikacji może mieć etap jazdy drużynowej na czas. W ostatnich edycjach o zwycięstwie często decydowały sekundy i bonifikaty za wysokie miejsca na metach etapów. „Drużynówka”, na dystansie 26 kilometrów, może być szansą dla ekip nie mających w swych szeregach wybitnych sprinterów.

Kolarski wyścig szosami Mazowsza, pod różnymi nazwami, organizowany jest od 1951 roku, a na jego trasach pojawiali się najlepsi polscy kolarze ze Stanisławem Królakiem, Ryszardem Szurkowskim, Czesławem Langiem, Zenonem Jaskułą, a także znani zawodnicy zagraniczni, jak choćby Olaf Ludwig.

Ubiegłoroczną edycję wygrał Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), aktualny lider rankingu polskich kolarzy zawodowych – cyklu BGŻ ProLigi.

 

Program 56. Wyścigu Dookoła Mazowsza – Lotto Mazovia Tour 2013:

22. lipca – Kryterium – Memoriał Marka Cichosza, Warszawa Służewiec 45 km

23. lipca – 1. etap Kozienice – Kozienice (162 km)

24. lipca – 2. etap Warszawa-Wesoła – Wysokie Mazowieckie (184 km)

25. lipca – 3. etap Wysokie Mazowieckie – Łomża (160 km)

26. lipca – 4. etap Nowy Dwór Mazowiecki – drużynowo na czas (26 km), 5. etap Nowy Dwór Mazowiecki – Nowy Dwór Mazowiecki, (113 km)

27. lipca – 6. etap Nowy Dwór Maz. – Wieliszew – Nowy Dwór Maz. (160 km)

 

źródło: bgzproliga.pl +własna