Aktualności

Memoriał Grundmanna: 1.etap wygrywa Hacecky, Honkisz drugi

Zwycięzcą 1.etapu Memoriału Grundmanna i Wizowskiego został Vojtech Hacecky, kolarz czeskiej ekipy Dukla Praga. Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice) finiszował na drugim miejscu.

Podczas pierwszego etapu dwudniowego Memoriału Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego, kolarze ścigali się na malowniczej trasie wokół Grodowca. Do pokonania mieli stosunkowo krótki dystans 135 kilometrów podzielony na 5 pętli. Trasa etapu prowadziła w większości po płaskim terenie z jednym krótkim podjazdem pod górska premię zlokalizowaną w Kurowie Małym.

Zaraz po starcie, 86-osobowy peleton, ostro ruszył na trasę wyścigu narzucając zawrotne tempo. Średnia prędkość pierwszego okrążenia wyniosła prawie 50 km/godz. Mimo tak szybkiej jazdy z peletonu ciągle odskakiwały grupki kolarzy szukając swoich szans w ucieczkach. Niestety żaden z odjazdów na dłużej nie utrzymywał się na czele, bowiem ekipy wzajemnie pilnowały się nie dopuszczając do żadnej ucieczki.

Na ostatniej pętli, kiedy do mety pozostawało niewiele kilometrów, z peletonu odjechała większa grupka kolarzy z której odskoczyła czwórka uciekinierów. W odjeździe tym znaleźli się: Vojtech Hacecky (Dukla Praga), Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice), Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink) i Mieszko Bulik (Team BGŻ). Uzyskali kilkunastoosobową przewagę nad peletonem i wszystko wskazywało na to, że między sobą będą walczyć o etapowe zwycięstwo. Tymczasem na ostatnich kilometrach, zaatakował Hacecky i to on z kilkusekundową przewagą samotnie przejechał linie mety w Grodowcu zostając zwycięzcą 1. etapu i jednocześnie liderem całego wyścigu. Pokonał Adriana Honkisza i Kamila Zielińskiego oraz Mieszko Bulika, który minął linie mety jako czwarty.

Peleton z 20 sekundową stratą do zwycięzcy etapu, przyprowadził na metę Tomasz Smoleń (Team BGŻ).

Na wyścig Grundmanna przyjechaliśmy w nieco okrojonym składzie – powiedział po mecie Adrian Honkisz. Inne ekipy, choćby BGZ Team przyjechały w najmocniejszych składach i przypuszczaliśmy, że to oni będą mocno walczyć o zwycięstwo. Póki co wyszło inaczej.

Etap rozgrywany był w bardzo szybkim tempie i przez wszystkie rundy nie było miejsca gdzie można by było skutecznie zaatakować. Jedynie na podjeździe w Kurowie trochę się rwało ale zaraz za nim peleton szybko się łączył. Właśnie tam próbowaliśmy atakować, dzięki czemu na górskich premiach zdobyłem najwięcej punktów i wywalczyłem koszulkę lidera klasyfikacji górskiej.

Cieszę się również z wywalczonego 2. miejsca. Być może tę końcówkę etapu należałoby inaczej rozegrać, ale atak Haceckiego (torowiec) był tak mocny, że nikt z nas nie był mu w stanie utrzymać koła – zakończył Honkisz.

Wyniki 1. etapu, Grodowiec – Grodowiec, 135 km

1. Vojtech Hacecky (Dukla Praga) 2:54:05

2. Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice) 0:09

3. Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink) 0:09

7. Łukasz Owsian 0:19

26. Mateusz Nowak

36. Tomasz Kiendyś

38. Josef Cerny

41. Mateusz Taciak

50. Paweł Charucki

 

Jutro odbędzie się etap numer dwa z Głogowa do Grębocic o długości 184,9 km. Na trasie znajdą się dwie premie górskie (w Kurowie Małym i Grodowcu) i dwie lotne (w Rudnej i Grodowcu).

Ekipa CCC Polsat Polkowice na Memoriał im. Grundmanna i Wizowskiego. Od lewej: Tomasz Kiendyś, Mateusz Nowak, Łukasz Owsian, Josef Cerny, Paweł Charucki, Adrian Honkisz i Mateusz Taciak.

Kolarze na trasie etapu Grodowiec – Grodowiec, 135 km.

Adrian Honkisz drugi na mecie 1. etapu Memoriału Grundmanna.