Memoriał Grundmanna: Hacecky zwycięzcą wyścigu, Honkisz czwarty

Zwycięstwem Czecha Vojtecha Haczecky’ego z Dukli Praga zakończył się dwuetapowy wyścig kolarski 23. Memoriał Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskigo zaliczany do BGŻ ProLigi.

Pierwszy etap rozegrano wokół Grodowca (135 km), a wygrał go Vojtech Haczecky z Dukli Praga. Czech oderwał się od trzech polskich kolarzy na ostatnich kilometrach i finiszował samotnie. Dziewięć sekund stracili Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice), Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink) oraz Mieszko Bulik (BGŻ Team), 19 sekund później dojechał peleton.

Drugi etap na długiej trasie rozgrywany był przy ciągle padającym deszczu. Kolarze ekipy Bank BGŻ próbowali rozerwać peleton, by odrobić straty do prowadzącego z przewagą 9 sekund Vojtecha Haczecky’ego, ale silna ekipa torowców z Dukli Praga udaremniała wszelkie akcje. W efekcie na metę w Grębocicach wpadł cały peleton. Na ostatnim kilometrze doszło do kraksy czołowych sprinterów, ale na śliskiej jezdni nikt poważnie nie ucierpiał.

Największą szybkością na finiszu wykazał się były mistrz Polski Adam Wadecki, który wyprzedził dwóch zawodników Bank BGŻ Team, Błażeja Janiaczyka i Mieszka Bulika.

Haczecky leżał w kraksie, ale otrzymał ten sam czas co peleton i przewagą z soboty zapewnił sobie zwycięstwo w wyścigu. Dla ekipy Las Vegas było to pierwsze zwycięstwo w wyścigach zaliczanych do BGŻ ProLigi w tym sezonie.

Zwycięzcą klasyfikacji górskiej wyscigu został Adrian Honkisz, natomiast Josef Cerny zwyciężył w klasyfikacji najaktywniejszych.

Liderem BGŻ ProLigi pozostał Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). „Rutek” nie startował w Grodowcu i Grębocicach, ale jego największy rywal, Mateusz Taciak (CCC) nie zdobył ani jednego punktu, co pozwoliło Rutkiewiczowi zachować dwupunktową przewagę.

Następny wyścig w kalendarzu BGŻ ProLigi to Małopolski Wyścig Górski (13-15 czerwca).