Aktualności

Memoriał S.Kirpszy – ostatni akcent BGŻ ProLigi

Ostatni w sezonie wyścig zaliczany do punktacji BGŻ ProLigi – Memoriał Stanisława Kirpszy nie wpłynie już na losy zwycięstwa w prestiżowym rankingu, w którym pierwsze miejsce zapewnił sobie wcześniej Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice). Będzie natomiast areną rywalizacji o pozostałe miejsca na podium i związane z tym nagrody.

Jesienny kolarski Memoriał S. Kirpszy rozegrany zostanie 5 października na okrężnej trasie wokół Sokółki, ze startem i metą w centrum miasta. Zawodnicy elity będą mieli do pokonania cztery rundy po 32 km, co łącznie daje dystans 128 kilometrów. Na starcie, obok krajowej czołówki, staną kolarze Białorusi, Litwy i Ukrainy. Zabraknie wśród nich triumfatora ProLigi Mateusza Taciaka, który w tym samym czasie uczestniczyć będzie w wyścigu w Kazachstanie.

Wyścig elity będzie najważniejszym punktem programu dwudniowego kolarskiego weekendu w Sokółce. W sobotę, na różnej długości trasach, ścigać się będą także zawodnicy i zawodniczki innych kategorii wiekowych, od żaków do juniorów, a w niedzielę odbędzie się kryterium poświęcone pamięci Józefa Gościły, ostatni tegoroczny wyścig szosowy z kalendarza Polskiego Związku Kolarskiego.

Po dotychczasowych 18 wyścigach BGŻ ProLigi nadal otwarta jest sprawa drugiego i trzeciego miejsca w końcowej klasyfikacji. W najlepszej sytuacji jest Łukasz Bodnar (Bank BGŻ), który ma 33 punkty przewagi na Kamilem Zielińskim (Las Vegas Power Energy Drink) i 36 nad Kamilem Gradkiem (BDC MarcPol). Dwaj ostatni teoretycznie mają szanse na wyprzedzenie Bodnara, ale tylko pod warunkiem wygrania Memoriału i niepowodzenia kolarza Banku BGŻ.

W walce o podium, ale tylko o najniższy jego stopień, liczą się jeszcze Grzegorz Stępniak, Adrian Honkisz (obaj CCC Polsat) i Paweł Cieślik (Bank BGŻ). Zapowiada to niezwykle ciekawą rywalizację w finałowej imprezie BGŻ ProLigi, bo wszyscy pretendenci do miejsc na podium liczyć przecież mogą na pomoc kolegów ze swych drużyn. Na trasie trwać będzie również walka o zwycięstwo w BGŻ ProLidze w kategorii orlików. Prowadzi w niej Kacper Gronkiewicz (BDC MarcPol) przed Przemysławem Kasperkiewiczem (De Jonge Renner). Obaj mają po 30 punktów.

Organizatorzy ostatniego sportowego akordu kolarskiego sezonu – Starostwo Powiatowe w Sokółce – jak co roku starają się, aby nie tylko zapewnić optymalne warunki zawodnikom, ale i zmobilizować mieszkańców do jak najliczniejszego udziału w dwudniowej imprezie. Obok licznych atrakcji pozasportowych dodatkowym magnesem dla publiczności ma być obecność złotego medalisty olimpijskiego Wojciecha Fortuny. Były skoczek narciarski jest prywatnie fanem kolarstwa i zapowiedział swój przyjazd na 32. już Memoriał Stanisława Kirpszy.

W Memoriale S. Kirpszy w Sokółce ekipa CCC Polsat Polkowice wystapi w składzie: Josef Cerny, Piotr Gawroński, Tomasz Kiendyś, Jacek Morajko i Mateusz Nowak.