Aktualności

Memoriał Stanisława Kirpszy w Sokółce zakończy sezon BGŻ ProLigi

Sobotni wyścig w Sokółce, poświęcony pamięci Stanisława Kirpszy, będzie ostatnim akordem rywalizacji w kolarskiej BGŻ ProLidze w sezonie 2012.

Czołówka polskich kolarzy walczyć będzie o punkty, które zadecydują o ostatecznej kolejności w rankingu, wyłaniającym najlepszego polskiego zawodnika sezonu. Po wyścigu, w sobotę wieczorem, odbędzie się uroczystość zakończenia i podsumowania rywalizacji oraz wręczenia nagród triumfatorom. Pierwsza trójka otrzyma odpowiednio 15, 10 i 5 tysięcy złotych.

Kończący sezon wyścig będzie miał bardzo mocną obsadę. Start zapowiedziały wszystkie polskie zespoły, dla których będzie to okazja do zakończenia cyklu BGŻ ProLigi mocnym akcentem. Udział w wyścigu awizują także, podobnie jak w latach ubiegłych, ekipy zagraniczne. Ostatni akord kolarskiego sezonu wzbudził duże zainteresowanie mediów, swój przyjazd zapowiedzieli między innymi znany komentator Eurosportu Tomasz Jaroński i popularny sprawozdawca radiowy Tomasz Zimoch. W ceremonii wręczenia pucharów i nagród uczestniczyć będzie kierownictwo Polskiego Związku Kolarskiego z prezesem Wacławem Skarulem, organizatorzy największych polskich wyścigów, a także sam „mistrz” – Ryszard Szurkowski, który jako ekspert BGŻ ProLigi obserwuje wszystkie wyścigi tego cyklu.

Kandydatów do zwycięstwa w Memoriale będzie spore grono, bowiem zarówno kolarze CCC Polsat Polkowice jak i zespół Banku BGŻ, a także zawodnicy BDC MarcPol, którzy triumfowali ostatnio w drużynowych mistrzostwach Polski na czas, demonstrują nadal wysoką formę.

Główny wyścig elity rozegrany zostanie na okrężnej trasie w okolicach Sokółki. Kolarze będą mieli do pokonania cztery 32-kilometrowe pętle, łącznie 128 kilometrów. Na tej samej rundzie, lecz na krótszych dystansach, odbędą się wyścigi kobiet oraz młodszych kategorii wiekowych. Memoriał Stanisława Kirpszy, poświęcony pamięci pochodzącego z Igrył pod Sokółką kolarza, medalisty mistrzostw Polski, który zginął tragicznie w 1980 roku, organizowany jest już po raz 31. Ubiegłoroczną edycję wygrał kuzyn Stanisława – Piotr Kirpsza, dwa lata temu triumfował inny przedstawiciel rodu Kirpszów- Jacek.

Przypomnijmy, że dwa czołowe miejsca w klasyfikacji końcowej BGŻ ProLigi są już zajęte – Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), dzięki znakomitym występom, szczególnie w pierwszej części sezonu, zapewnił sobie zwycięstwo i odbierze w Sokółce zasłużoną nagrodę. Na drugim miejscu ukończy tegoroczną rywalizację w BGŻ ProLidze Mariusz Witecki (Bank BGŻ), ale sprawa trzeciego miejsca jest nadal otwarta.

Po dotychczasowych 14. wyścigach zaliczanych do klasyfikacji całego cyklu trójka kolarzy ma niemal równe szanse na zajęcie miejsca na podium, bowiem dzieli ich zaledwie dziesięć punktów. Sylwester Janiszewski zgromadził dotychczas 178 pkt, Mateusz Taciak (obaj CCC Polsat Polkowice) – 173, a Tomasz Smoleń (Bank BGŻ ) – 168. Walka zapowiada się niezwykle ciekawie, bowiem każdego z wymienionych kolarzy stać nie tylko na zajęcie czołowej lokaty, lecz i na wygranie Memoriału Stanisława Kirpszy.

Rozpoczęcie wyścigu głównego zaplanowane jest na godzinę 13.00, a przed startem delegacja kolarzy i organizatorów złoży kwiaty na grobie Stanisława Kirpszy na cmentarzu w Sokółce.

źródło: bgzproliga.pl