Aktualności

Memoriał Trochanowskiego: Dąbkowski pokonał Stępniaka w Baboszewie

Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol) wygrał w Baboszewie 25. kolarski Memoriał Andrzeja Trochanowskiego. Po finiszu z dużej grupy Dąbkowski wyprzedził Grzegorza Stępniaka (CCC Polsat Polkowice) i Białorusina Dzmitrija Surowieca. Pozycję lidera BGŻ ProLigi utrzymał Marek Rutkiewicz.

Odbywający się na rundach (po 21 km) w płaskim terenie wyścig od początku przebiegał w bardzo mocnym tempie dochodzącym do 45 km/godz. Pomimo tego raz po raz atakowały kolejne grupki. Tuż po starcie na czele znalazła się dziesiątka kolarzy, którzy przez kilkadziesiąt kilometrów utrzymywali przewagę dochodzącą do minuty. Nie było w niej żadnego kolarza BDC i to oni nadawali tempo pościgowi doprowadzając do zlikwidowania akcji.

Pierwsza ucieczka dziesieciu kolarzy.

Peleton pokonuje kolejne okrążenie.

 

Niemal natychmiast do ataku ruszyła czwórka śmiałków. Oni także zostali doścignięci, a na czele znalazła się szóstka, znów bez zawodnika BDC. W końcówce przedostatniego okrążenia samotnie zaatakował z czołówki Kamil Zieliński, ale zarówno on jak i pozostali uciekinierzy musieli się poddać na kilkanaście kilometrów przed metą.

 

O losach zwycięstwa zadecydował końcowy sprint. Najwięcej sił w końcówce zachował Dąbkowski, choć zarówno ona jak i koledzy z ekipy BDC MarcPol bardzo mocno napracowali się na trasie zaciekle ścigając kolejne uciekające grupki.  Drugi był Stępniak, który wygrywał już etapy na wyścigu Hellena Tour, a trzeci dwudziestoletni zawodnik reprezentacji Białorusi Dzmitrij Surawiec.

Finisz peletonu na mecie w Baboszewie.

 

 „Trochę za wcześnie rozpocząłem finisz. Wdepnąłem na pedały, ale rower nie jechał. Po starcie w Turcji chyba nie doszedłem jeszcze do siebie. Taki jest sport, czasem się przegrywa” – skomentował Stępniak.

Środowy wyścig w Baboszewie był pierwszym akordem długiego kolarskiego weekendu. Już w czwartek wieczorem rozegrane zostanie kryterium w Legnicy – prolog wieloetapówki Szlakiem Grodów Piastowskich. Pierwszy etap odbędzie się w piątek, w sobotę zaplanowano dwa etapy, a ostatni, najtrudniejszy, odbędzie się w niedzielę, 5 maja. Szlakiem Grodów Piastowskich to wyścig z kalendarza Europa Tour UCI i polska czołówka zmierzy się w nim z silnymi ekipami zagranicznymi.

Trasa faworyzuje „górali”, a Marek Rutkiewicz stanie przed trudnym zadaniem obrony pozycji lidera BGŻ ProLigi w rywalizacji z zagranicznymi zawodnikami. Ekipa CCC Polsat Polkowice wystąpi wzmocniona obecnością bardzo doświadczonego Włocha Davide Rebellina i to on będzie liderem ekipy.

Rosnącą formę sygnalizują kolarze BDC MarcPol, pozycje w klasyfikacji ProLigi bardzo chcieliby poprawić podopieczni Zbigniewa Szczepkowskiego z ekipy Bank BGŻ, mocne składy awizują drużyny NetApp Endura, Christina Watches, czeska Dukla i słoweńska Sava.

 

Wyniki 25. Memoriału Andrzeja Trochanowskiego (Baboszewo, 168 km):

1. Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol)  3:43.20

2. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)

3. Dzmitrij Surowiec (reprezentacja Białorusi)

4. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)
8. Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice)

28. Łukasz Owsian 0:0637. Jacek Morajko1 0:29

51. Marek Rutkiewicz 0:45

52. Piotr Gawroński 1:06

DNF Mateusz Taciak

 

źródło: bgzproliga.pl + własna