Aktualności

Memoriał Trochanowskiego – Rutkiewicz broni koszulki lidera BGŻ ProLigi

Memoriał Andrzeja Trochanowskiego,będzie trzecim w sezonie wyścigiem zaliczanym do punktacji prestiżowego cyklu BGŻ ProLigi. Pozycji lidera tej klasyfikacji bronić w nim będzie Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice).

Po dwóch dotychczasowych imprezach w czołówce klasyfikacji jest „pomarańczowo” bowiem aż pięciu z sześciu zajmujących najwyższe miejsca to kolarze CCC Polsat Polkowice. Podopieczni Piotra Wadeckiego mieli znakomity początek sezonu, ale kolarze pozostałych grup krajowych nie składają broni. Podobna sytuacja była przed rokiem, kiedy koszulkę lidera BGŻ Proligi odebrał Rutkiewiczowi Tomasz Smoleń z Banku BGŻ wygrywając memoriał Trochanowskiego. Prowadzeniem cieszył się co prawda tylko kilka dni, bo stracił je podczas kolejnego wyścigu.

Odbywający się od kilku lat w Baboszewie koło Płońska memoriał tylko pozornie wydaje się łatwy. Składająca się z rund trasa jest niemal płaska, ale na odkrytych jej fragmentach często mocno wieje i peleton rwie się na mniejsze grupki. Meta znajduje się na końcu dość długiej prostej i taktycznym celem większości ekip będzie więc „dowiezienie” do ostatniego kilometra swego czołowego sprintera, a takowych nie brakuje w krajowym peletonie. W gronie faworytów wymienia się ubiegłorocznego zwycięzcę Tomasza Smolenia (Bank BGŻ), Grzegorza Stępniaka (CCC Polsat Polkowice) czy triumfatora z 2001 roku, bardzo doświadczonego Adama Wadeckiego (BDC Marcol).

Oczywiście jest także możliwy zupełnie inny scenariusz – zakończona powodzeniem ucieczka niewielkie grupy zawodników. Takie próby podejmować będą zapewne zespoły nie mające w swych szeregach szybkich kolarzy i być może zagraniczni uczestnicy wyścigu. Utrzymanie przewagi aż do mety przez uciekinierów będzie jednak trudne, bo ekipy sprinterów będą się starały za wszelką cenę likwidować próby ataków.

Wytyczona w okolicach Baboszewa trasa łącznej długości 166 kilometrów składa się z ośmiu rund (po 21 km). Wyścig ma kategorię 2.1. międzynarodowej Unii Kolarskiej. Dyrektor imprezy Marcin Wasiołek spodziewa się, że na starcie stanie blisko 100 kolarzy, w tym wszystkie polskie grupy zawodowe, ekipy klubowe i drużyny zagraniczne z kilku krajów.

W klasyfikacji BGŻ ProLigi Marek Rutkiewicz wyprzedza kolegów z drużyny CCC – Mateusza Taciaka (wygrał memoriał Trochanowskiego w 2009 roku) zaledwie o cztery punkty, Jarosława Marycza o 20 i Grzegorza Stępniaka o 40 pkt. Zwycięzcy doliczonych będzie do rankingu 40 punktów, a więc szanse wyprzedzenia Rutkiewicza w klasyfikacji mają tylko jego koledzy z polkowickiego zespołu.

W Memoriale Andrzeja Trochanowskiego ekipa CCC Polsat Polkowice wystąpi w składzie: Grzegorz Stępniak, Marek Rutkiewicz, Tomasz Kiendyś, Mateusz Taciak, Bartłomiej Matysiak, Jacek Morajko, Jarosław Marycz i Piotr Gawroński.

Wyścig główny rozpoczyna się o godz. 13.00.

Kolejna impreza BGŻ ProLigi – wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich rozpocznie się 3. a zakończy 5. maja.

 

źródło: bgzproliga + własna