Aktualności

Michał Gołaś Mistrzem Polski, Janiszewski medal brązowy

Mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego został Michał Gołaś (Omega Pharma). Podczas finiszu z kilkudziesięcioosobowej grupy wyprzedził Tomasza Smolenia (Bank BGŻ) i Sylwestra Janiszewskiego (CCC Polsat Polkowice).

Blisko 250-kilometrowy wyścig elity, rozgrywany na bardzo trudnej, pagórkowatej i krętej trasie, przy mocno palącym słońcu i wysokiej temperaturze, był wspaniałym sportowym widowiskiem, a w najciekawszych punktach zawodników dopingowały setki kibiców. Pomimo wielu ataków, zmieniającej się sytuacji i wielominutowej przewagi uciekinierów na dziesięć kilometrów przed metą na czele znalazła się spora grupa kolarzy, którzy wytrzymali trudy prowadzonej w wysokim tempie rywalizacji. .

Niemal bezpośrednio po starcie zaatakowała piątka zawodników, którzy szybko uzyskali znaczną przewagę, przekraczającą w pewnym momencie 11 minut. Duża grupa, w której byli wszyscy „stranieri” – polscy zawodnicy startujący w zagranicznych ekipach, jechała dość spokojnie, ale kiedy czołówka wjeżdżała na rundy, z kilkoma ciężkimi podjazdami, do kontrataku ruszyła siódemka, w której byli między innymi Przemysław Niemiec (Lampre) i Michał Kwiatkowski (Omega Pharma). Grupa pościgowa zaczęła szybko odrabiać straty i dogoniła prowadzących, tworząc nową czołówkę.

Kilkadziesiąt kilometrów przed metą na czoło peletonu, mającego ponad wówczas siedem minut straty, wyszli kolarze ekipy Bank BGŻ, którzy przez wiele kilometrów nadawali tempo szaleńczemu wręcz pościgowi. Kilku z nich przypłaciło to utratą sił i wycofaniem się z rywalizacji, ale akcja zakończyła się sukcesem.
Na kilkanaście kilometrów przed metą od czołówki odskoczyła jeszcze dwójka – ponownie byli to Kwiatkowski i Niemiec – uzyskując minutę przewagi. Po kilku kilometrach zostali jednak doścignięci przez rozpędzony peleton.

Na ostatnich finiszowych metrach, na czele wyścigu, utworzyła się kilkunastoosobowa grupa kolarzy, którzy między sobą rozpoczęli sprinterski pojedynek o tytuł i koszulkę Mistrza Polski. Najszybszym okazał się Michał Gołaś (Omega Pharma Quick Step) który nieznacznie pokonał sprinterów: Tomasza Smolenia (BGŻ Team) I Sylwestra Janiszewskiego (CCC Polsat Polkowice).

 

Finisz peletonu na mecie w Sędziszowie

Wyniki MP elity (249 km, przeciętna zwycięzcy 40,91 km/godz)

1. Michał Gołaś (Omega Pharma Quick Step)      –  6:05.13
2. Tomasz Smoleń (Bank BGŻ)
3. Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice)
4. Jarosław Marycz (Saxo Bank)
5. Damian Walczak (BDC MarcPol)
6. Adam Wadecki (BDC MarcPol)
7. Bartosz Huzarski (Team Netapp)
8. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)
9. Artur Detko (KS Pogoń Mostostal Puławy)
10. Sławomir Kohut (Veltour Będzin) wszyscy ten sam czas.

 

Sylwester Janiszewski – brązowy medalista Mistrzostw Polski.

Dla najlepszego w tym roku kolarza krajowego peletonu Marka Rutkiewicza (CCC Polsat Polkowice)  Jędrzejów i Sędziszów okazały się wyjątkowo pechowe. W czwartek nie ukończył „czasówkI”, a w sobotę podczas treningu „zaliczył” upadek i dość mocno się potłukł. Mimo tego  stanął na stracie wyścigu wspólnego, ale ponownie dopadł go pech. Na jednym z zakrętów tylne koło jego roweru „uciekło” na rozsypanym piasku, a kolejny upadek skończył się poważnym stłuczeniem nadgarstka, które nie tylko zmusiło go do wycofania się z wyścigu, ale może poważnie pokrzyżować dalsze plany, włącznie z Tour de Pologne.

źródło: bgzproliga + własna