Aktualności

Michał Paluta pojedzie w Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym

W najbliższy weekend w Strzelcach Krajeńskich odbędą się mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym. Weźmie w nich udział Michał Paluta, kolarz CCC Development Team.

-Mistrzostwa Polski odbędą się mojej rodzinnej miejscowości, w zasadzie kilkaset metrów od mojego domu. Dodatkowo, na początku roku dowiedziałem się, że w wyścigu elity mężczyzn na starcie nie pojawi się żaden kolarz ze Strzelec. Wtedy zdecydowałem się na udział


– mówi Paluta. Kolarz solidnie przepracował grudzień, trenował głównie w Hiszpanii. Ostatni tydzień poświęcił jednak na treningi w terenie.

– W “przełajach” podoba mi się to, że wyścig jest intensywny od startu, a o dobrym wyniku zadecydować może wiele czynników: dobór ogumienia, powietrza w szytkach, technika jazdy, bieganie, pokonywanie przeszkód oraz oczywiście siła w nogach na rowerze

– wyjaśnia Paluta, który jako początkujący zawodnik z sukcesami celował właśnie w tę odmianę kolarstwa. Na koncie ma trzy tytuły mistrza Polski w kategoriach juniorskich. Ostatni raz jego wyczyny w cyclocrossie mogliśmy podziwiać 4 lata temu.

Start elity i kategorii U-23 zaplanowano na niedzielę. Na kolarzy czeka runda o długości prawie 2500 metrów. Panowie będą się na niej ścigać przez godzinę. – Trasa jest bardzo interwałowa, nie ma na niej odcinków na których można odpocząć. Mamy dużą zmienność podłoża, choć przy aktualnej pogodzie dominować będzie śliskie błoto. Nie zabraknie stromych podbiegów, piachu oraz technicznych odcinków z mnóstwem zakrętów – analizuje Paluta, który przez ostatnie dni trenował na rundzie.

O ustawieniu na starcie decyduje ranking. Przez cały rok zawodnicy biorący udział w wyścigach przełajowych zdobywają punkty, które są sumowane. Na tej podstawie kolarze są ustawiani na starcie. Ta część rywalizacji może się okazać dla Michała najbardziej wymagająca – właśnie ze względu na dalsze ustawienie. – Po wjeździe w rundę zaczynają się wąskie ścieżki i zakręty, gdzie ciężko będzie przechodzić zawodników – wyjaśnia Paluta, który pozostaje bardzo zmotywowany. – Dam z siebie 100%. A jakim skutkiem? To okaże się po 60 minutach walki. Będę zadowolony jeżeli uda mi się wywalczyć pierwszy medal w tym roku dla naszej ekipy – dodaje zawodnik CCC Development Team.