MP jazda na czas: złoto dla Macieja Bodnara, Taciak czwarty

W kolejnym dniu startów w ramach Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, kolarze rywalizowali na trasie jazdy indywidualnej na czas. Mistrzem Polski w kategorii elita został Maciej Bodnar (Liquigas). Mateusz Taciak ukończył czasówkę na 4.miejscu.

Podczas drugiego dnia startów na Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym, kolarze rywalizowali na trasie jazdy indywidualnej na czas. Trasa czasówki przebiegała na pętlach wokół Jędrzejowa a jej profil był w większości płaski z niewielkim hopkami. Długość trasy różniła się w zależności od kategorii wiekowej zawodników.

W godzinach południowych do rywalizacji o tytuł Mistrza Polski przystąpili orlicy (kat. U-23). Mieli do pokonania dystans 38 kilometrów (4 rundy po 9.5 km). Z ekipy CCC Polsat Polkowice do czasówki przystąpili : Piotr Gawroński i Łukasz Owsian.

Tytuł Mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas obronił Kamil Gradek (GKS Cartusia Kartuzy), ubiegłoroczny złoty medalista ze Złotoryi. Na mecie w Jędrzejowie pokonał o 50 sek. kolegę klubowego, Pawła Bernasa oraz Łukasza Wiśniowskiego (TKK Pacific Toruń).

Kamil Gradek był liderem po pierwszym punkcie pomiaru czasu, na którym drugą pozycję zajmował Piotr Gawroński (CCC Polsat Polkowice). Kolarz „pomarańczowych” miał jednak problemy z rowerem i ostatecznie spadł na 4. miejsce.

W rowerze o około 5 centymetrów opadło mi siodełko. Nie chciałbym jednak zrzucać winy na sprzęt, aczkolwiek wydaje mi, że pozycja medalowa była w zasięgu – mówił po wyścigu Piotr Gawroński.

Oczywiście, że jestem rozczarowany, bo przed startem liczyłem po cichu na medal. Z takim nastawieniem przyjechałem na ten wyścig, ale niestety nie udało się stanąć na podium – opowiadał mistrz Europy.

Do podium Gawrońskiemu zabrakło 19 sekund, ale według tego 22-letniego kolarza, medalowe pozycje bardzo dobrze pokazują, kim są obecnie najlepsi kolarze w naszym kraju. – Moim zdaniem podium tej czasówki bardzo dobrze pokazuje podział sił wśród polskich orlików. Medale powędrowały do właściwych osób. Gratulacje dla medalistów.

Kolejny z orlików CCC Polsat Polkowice, Łukasz Owsian zajął 5.miejsce tracąc do zwycięzcy 1 min. 33 sek.

Wyniki jazdy indywidualnej na czas – orlik (kat.U-23) – 38 km

1. Kamil Gradek (GKS Cartusia Kartuzy) 47:57
2. Paweł Bernas (GKS Cartusia Kartuzy) 0:50
3. Łukasz Wiśniowski (TKK Pacific Toruń) 1:00
4. Piotr Gawroński (CCC Polsat Polkowice) 1:20
5. Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice) 1:33

Trasa czasówki dla kat. elita wynosiła 50 kilometrów (4 rundy po 12,5 km) i tak jak dla kat U-23 prowadziła na pętlach wokół Jędrzejowa. Na liście startowej znalazło się 25 najlepszych polskich „czasowców” z polskich ekip zawodowych a także kolarzy ścigających się „na co dzień” za granicą m.in. Maciej Bodnar, Michał Kwiatkowski, Bartosz Huzarski i Jarosław Marycz.

Złoty medal i koszulkę Mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas kat. elita, wywalczył Maciej Bodnar(Liquigas – Cannondale). Na drugim miejscu podium stanął pokonany o 7 sek. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma Quick Step) a 3.miejsce zajął starszy z braci Bodnarów, Łukasz z ekipy BGZ Team.

Najlepszy czas z kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice „wykręcił” Mateusz Taciak , zajmując ostatecznie czwartą lokatę.