MŚ: złoto dla drużyny Omega-Pharma, 26. miejsce CCC Polsat Polkowice

Złoty medal i tytuł mistrzem świata w drużynowej jeździe na czas, wywalczyła belgijska ekipa Word Tour, Omega Pharma-Quick Step. Ekipa CCC Polsat Polkowice zajęła 26. miejsce.

W Sittard, malowniczej miejscowości regionu Limburgia, usytuowano start drużynowej jazdy na czas rozgrywanej w ramach Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym. Drużyny miały do pokonania 53,2 kilometry bardzo trudnej technicznie i niezmiernie wymagającej trasy z finałowym podjazdem pod Cauberg w Valkenburgu. Na liście startowej znalazły się 32. drużyny, w tym ekipa CCC Polsat Polkowice w składzie: Piotr Gawroński, Tomasz Kiendyś, Bartłomiej Matysiak, Nikolay Mihaylov, Marek Rutkiewicz i Mateusz Taciak.

Ekipa CCC Polsat Polkowice stanęła na starcie jako czwarta ekipa. Przed nimi wystartowały ekipy: MTN-Qhubeka, Caja Rural i Adria Mobil. Przez pierwsze kilometry jazdy, drużyna „pomarańczowych” jechała bardzo równym rytmem i mimo wielu trudności technicznych na trasie, uzyskiwała międzyczasy lepsze od wcześniej startujących ekip. Ostatnie kilometry trasy, kiedy przeszkodą okazał się silnie wiejący czołowy wiatr, tempo jazdy nieco spadło.

Ostatnie kilometry trasy pojechaliśmy „w trupa” – powiedział na mecie Bartek Matysiak. Po przejechaniu 50 kilometrów trasy maksymalnym tempem, wjazd pod Cauberg i ostatnia prosta dały się nam mocno we znaki. Ale warto było. Uzyskany czas przejazdu drużyny okazał się moim zdaniem niezły.

Trasę czasówki ekipa CCC Polsat pokonała w czasie 1:07:15, co dało jej 26. miejsce spośród wszystkich startujących ekip.

Start ekipy oceniam bardzo dobrze – powiedział dyrektor sportowy ekipy, Piotr Wadecki. Cała ekipa pojechała bardzo dobrą ”czasówkę” angażując maksimum swoich możliwości. Mogę powiedzieć, że wszystkie założenia przedstartowe zostały w pełni zrealizowane a osiągnięty wynik w tej stawce startujących ekip uważam za satysfakcjonujący. Trasę przejazdu pokonała ze średnią prędkością około 49 km/h co przy tak trudnej technicznie i mocno pagórkowatej trasie jest już dużym osiągnięciem. Trzeba również dodać, że ekipa CCC Polsat Polkowice, mimo, że brakowało jej startów w drużynówkach, dobrze poradziła sobie z jazdą w tej konkurencji. Wszyscy potrafili utrzymać mocne i równe tempo, dobrze radzili sobie na podjazdach i tak naprawdę walczyli o jak najlepszy wynik.
Nikt z nas nie łudził się, że będziemy walczyć z ekipami Word Touru, ale patrząc na ekipy pro kontynentalne i kontynentalne startujące w jeździe drużynowej, można powiedzieć, że na ich tle wypadliśmy całkiem nieźle.

Zajmując 26. lokatę, ekipa CCC Polsat Polkowice osiągnęła lepszy rezultat od ekip wyżej sklasyfikowanych w rankingu Europa Tour, m.in.: Saur-Sojasun, Adria Mobil i Team Type 1-Sanofi.

Walkę o złoty medal i tytuł mistrza świata w drużynowej jeździe na czas stoczyły miedzy sobą dwie belgijskie ekipy: Omega Pharma-Quick Step i BMC Racing Team. Ostatecznie o 3 sek. lepszą okazała się ekipa Omega Pharma jadąca w składzie: Tom Boonen, Sylvain Chavanel, Tony Martin, Niki Terpstra, Kristof Vandewalle, Peter Velits i to oni sięgnęli po złoty medal Mistrzostw Świata. Srebro przypadło BMC Racing Team a brąz wywalczyła australijska ekipa Orica-GreenEdge.