Aktualności

MWG: Cieślik przed Rutkiewiczem na 2.etapie wyścigu

Paweł Cieślik z ekipy BGŻ Team został zwycięzcą 2.etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Na mecie w Jodłowniku wyprzedził towarzysza wspólnej ucieczki, Marka Rutkiewicza (CCC Polsat Polkowice).

Kolejny, drugi etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego (kat. 2.2 UCI) rozpoczął się startem w Chełmku. Przed kolarzami czekała do pokonania trasa długości 162 kilometrów z metą w Jodłowniku. Pierwsza część trasy prowadziła po stosunkowo płaskim terenie ale ostatnie 100 kilometrów to już bardzo trudny, pagórkowaty teren co nadawało wyścigowi naprawdę górski charakter. Na 65 kilometrze trasy w Mogilanach, usytuowano pierwszą górską premię, a na całej trasie etapu było ich aż sześć. Te najtrudniejsze i najbardziej wymagające umiejscowiono na podjazdach w Kostrzy i Wilkowisku, które kolarze musieli pokonać dwukrotnie pokonując dwie rundy wokół Jodłownika.

Od samego startu, peleton narzucił bardzo ostre tempo jazdy, bowiem już na 4 kilometrze trasy w Libiążu znajdowała się pierwsza z trzech lotnych premii, którą wygrał Błażej Janiaczyk (BGŻ Team). Po rozegraniu lotnej premii z peletonu ruszył pierwszy, dość silny atak. Odjechało 12 kolarzy ale ich przewaga nie była zbyt duża i jadący bardzo mocno peleton po kilku kilometrach zlikwidował odjazd.

Peleton jechał bardzo aktywnie a liczne próby ataków (a było ich wiele) były dość szybko likwidowane. Na 30 kilometrze w Spytkowicach, kolejną lotną premię wygrał Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice) który od samego startu angażował się prawie w każdy odjazd.
Tempo jazdy peletonu ciągle było bardzo wysokie a średnia prędkość jazdy po przejechaniu 50 kilometrów wynosiła 47 km/godz.

Na 60 kilometrze trasy, w Radziszowie rozpoczął ł się dość długi i sztywny podjazd pod pierwszą górską premie w Mogilanach. I znowu z peletonu zaatakował Adrian Honkisz do którego doskoczyło dwóch Niemców. Peleton mocno się „naciągnął”, zaczęły się tworzyć mniejsze grupki. Na górska premie jako pierwszy wjechał Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice). Na zjazdach z premii do uciekającej trójki dołączyli kolejni kolarze ale i ta akcja została przez peleton zlikwidowana.

Taka sytuacja nie trwała zbyt długo, gdyż kolarze wjechali w bardzo mocno pagórkowaty teren i wykorzystał to Marek Rutkiewicz inicjując bardzo dynamiczny atak. Zdołali do niego doskoczyć jedynie: Paweł Cieślik (BGŻ Team) i Adrian Kurek (Reprezentacja Polski). Trójka kolarzy dość szybko powiększała przewagę a za ich plecami jechało około 20 kolarzy, podzielonych na trzy mniejsze grupki. Zasadnicza grupa peletonu pozostawała coraz bardziej w tyle odczuwając bardzo mocne tempo z początkowych kilometrów trasy i dodatkowo bardzo wysoką temperaturę która sięgnęła 30 stopni Celsjusza.

 

Uciekająca trójka kolarzy: Rutkiewicz, Kurek, Cieślik

Na ostatniej lotnej premii w Raciechowicach, którą wygrał Rutkiewicz, uciekająca trójka miała już 2 minutową przewagę nad 7-osobową grupką pościgową i ponad 5 minut na mocno przerzedzonym peletonem.

Kiedy kolarze wjechali na pierwszą z rund wokół Jodłownika, rozpoczęły się najtrudniejsze podjazdy pod Kostrze i Wilkowisko na których znajdowały się górskie premie. Marek Rutkiewicz, jako jeden najlepszych specjalistów jazdy po górach, nie dał szans kolegom z ucieczki i po drodze wygrywał wszystkie premie, zostając tym samym liderem klasyfikacji górskiej wyścigu. Na drugiej z rund, z uciekającej trójki odpadł Adrian Kurek, który  nie wytrzymał tempa jazdy.
Marek Rutkiewicz i Paweł Cieślik zgodnie współpracując dalej samotnie podążali do mety a za ich plecami, z ponad 2 minutowa  stratą już tylko nieliczni kolarze w małych grupkach próbowali „dojść” uciekających.

Zgodnie z przypuszczeniami, uciekająca dwójka  dojechała do mety w Jodłowniku a na metę jako pierwszy, z niewielka przewagą wjechał Paweł Cieślik (BGŻ Team), pokonując Marka Rutkiewicza (CCC Polsat Polkowice).

 

Finisz Pawła Cieślika na mecie w Jodłowniku. Za nim Marek Rutkiewicz.

Z 2,5 minutowa stratą do zwycięzcy, jako trzeci,  linię mety przejechał kolejny zawodnik BGŻ Team, Mariusz Witecki.

Nowym liderem wyścigu został Paweł Cieślik (BGŻ Team), wyprzedzając  Marka Rutkiewicza o 5 sekund.

Wyniki 2.etapu, Chełmek – Jodłownik, 162 km.

1. Paweł Cieślik (BGŻ Team)       4:03:58
2. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)
3. Mariusz Witecki (BGŻ Team)         2:26
7. Adrian Honkisz                  7:08
26. Mateusz Taciak             15:24
41. Tomasz Kiendyś            16:50
50. Paweł Charucki              17:58
53. Bartłomiej Matysiak

 

Podium zwycięzców 2.etapu.