Aktualności

MWG: Kiendyś w czołowej „10” na 1. etapie

Po masowym sprincie, Tomasz Kiendyś zajął 8.miejsce na 1. etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Triumfował Marko Kump (Adria Mobil).

Zawodnikom przyszło się ścigać w upalnych warunkach. Temperatura na starcie w Alwernii, wynosiła 37 stopni, można zatem było spodziewać się ciężkiego wyścigu. Po kilku próbach ataków, w okolicy 20.kilometra trasy, oderwała się od peletonu trójka Artem Topchanyuk (Tusnad), Wojciech Skarżyński (Wibatech Fuji Żory) i Patryk Złotowicz (TKK Pacific Toruń). Powoli budowali przewagę, a za nimi trwała pogoń w wykonaniu dwóch kolarzy – Guy Gabay (Cycling Academy) i Piotr Skarżyński (Whistle Eskom Ziemia Brzeska). Duet ten zdołał dołączyć do czołówki, gdy przewaga wynosiła ok. 2 minut. W peletonie nie układała się współpraca i prowadząca grupka wypracowała sobie zapas na poziomie 5:25, ok. 47 kilometrów przed metą.

Później jednak kilka ekip, w tym „pomarańczowi”, się zorganizowało i rozpoczęło zmniejszanie dystansu do prowadzących. Pogoń szybko przyniosła efekty i część uciekinierów została dościgniętych ok. 20 kilometrów przed końcem, a 15 kilometrów dalej, jako ostatni, wrócił do stawki samotnie atakujący Topchanyuk.

Na przestrzeni całego etapu zawodnicy kilka razy byli zatrzymywani przez zamknięty przejazd kolejowy. Po raz ostatni musieli wstrzymać jazdą na finałowych 15 kilometrach.

Ostatecznie o zwycięstwie zadecydował sprint z peletonu, a w nim najlepszy był Marko Kump (Adria Mobil), nowy lider wyścigu. Pokonał on Vitaliy’a Butsa (Kolss-BDC) i Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Fuji Żory). Najwyżej z kolarzy CCC Sprandi Polkowice finiszował Tomasz Kiendyś, który był 8. W pierwszej „15” było również dwóch innych „pomarańczowych” – 13. był Adrian Kurek, a 14. Patryk Stosz. Wszyscy podopieczni Piotra Wadeckiego przyjechali na metę w 64-osobowym peletonie i po 1.etapie polkowicka grupa prowadzi w klasyfikacji drużynowej.