Aktualności

MWG: Riccardo Bolzan (Cycling Team Friuli) wygrywa 1. etap w Miechowie

Po sprinterskim pojedynku na mecie w Miechowie, zwycięstwo wywalczył Włoch Riccardo Bolzan pokonując Erica Baskę (Dukla Trencin) i Błażeja Janiaczyka (Bank BGŻ Team).

Pierwszy etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego rozpoczął się w Trzebini, gdzie przy słonecznej pogodzie, 139 osobowy peleton wyruszył na 161 kilometrową trasę zakończoną finiszem w Miechowie. Trasa etapu nie należała do zbyt trudnych, choć mocno pofałdowana jej pierwsza część, na której były dwie górskie, mocno dała się kolarzom we znaki. Dodatkowym utrudnieniem była dość wysoka temperatura panująca przez cały czas etapu co w sumie spowodowało, że 27 kolarzy nie ukończyło rywalizacji.

Od samego startu kolarze narzucili bardzo wysokie tempo jazdy i rozpoczęły się regularne ataki. Po minięciu kreski pierwszej górskiej premii, usytuowanej na 3 kilometrze i wygranej przez Jacka Morajkę (CCC Polsat Polkowice) z peletonu „poszły” kolejne ataki i udało się odjechać trójce kolarzy. Do ucieczki zabrali się: Marcin Sapa (BDC MarcPol Team), Kornel Sójka (Las Vegas Power Energy Drink) i Max Walsleben (Team Nutrixxion-Abus). Próbę przeskoku do ucieczki podjął Aliaksei Tsikhanau (RCOP-Belarus) ale niestety zakończyła się ona niepowodzeniem.

Uciekająca trójka kolarzy: Kornel Sójka, Max Wolsleben i Marcin Sapa.

Uciekająca trójka jechała bardzo zgodnie i sukcesywnie powiększała przewagę nad peletonem. W połowie dystansu etapu przewaga uciekających wynosiła ponad 6 minut. Kiedy do mety zostawało coraz mniej kilometrów a trasa znacznie się wypłaszczyła, peleton za sprawą ekip CCC Polsat Polkowice i Team BGŻ, rozpoczął akcję likwidacji ucieczki. Przewaga uciekających zaczęła gwałtownie spadać i na 25 kilometrów do mety peleton jechał już razem.

Peleton kolarski z liderm wyścigu Bartkiem Matysiakiem na czele.

 

Na ostatnich finałowych metrach etapu, które prowadziły lekko pod górkę, na czele peletonu pojawiły się ekipy rozprowadzające swoich sprinterów. Najskuteczniejszym finiszem popisał się  młody Włoch, Riccardo Bolzan (Cycling Team Friuli) który pokonał Erica Baska (Dukla Trencin) i Błażeja Janiaczyka (Bank BGŻ Team).

Finisz Riccardo Bolzana na mecie 1.etapu w Miechowie.

 

Zwycięzca 1.etapu, Riccardo Bolzan został nowym liderem wyścigu.

 

Wyniki 1.etapu, Trzebinia – Miechów, 161 km

1. Riccardo Bolzan (Cycling Team Friuli) 3:48:47

2. Eric Baska (Dukla Trencin)

3. Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ Team)
8. Bartłomiej Matysiak

22. Adrian Honkisz

26. Łukasz Owsian

29. Jacek Morajko

32. Marek Rutkiewicz

55. Josef Cerny