MWG: Wiesiak wygrywa etap, Matysiak trzeci

Zwycięzcą 1. etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego został kolarze z Reprezentacji Polski, Mariusz Wiesiak. Na mecie w Miechowie pokonał Tomasza Smolenia (BGŻ Team) i Bartłomieja Matysiaka (CCC Polsat Polkowice)

Start kolarzy z rynku w Niepołomicach, rozpoczął jubileuszową, 50 edycję Małopolskiego Wyścigu Kolarskiego. Podczas pierwszego etapu który prowadził właśnie z Niepołomic do Miechowa, kolarze pokonywali trasę długości 153 kilometrów. Mimo, że na trasie niebyło wielkich gór, to etap ten nie należał do łatwych. W większości trasy teren lekko pagórkowaty z dużą ilością niewielkich podjazdów i zjazdów co przy parnej i wysokiej temperaturze ( ok. 27 stopni Celsjusza) dało się kolarzom we znaki. Na trasie etapu wyznaczono trzy lotne finisze (Szczurowa, Koszyce, Racławice) i jedną górska premię w Górach Miechowskich.

Zaraz po starcie w Niepołomicach peleton dość ostro ruszył na trasę etapu. Jeszcze przed wyjazdem z miasta około 100 osobowy peleton bardzo mocno się „naciągnął”. Na przedzie pojawili się kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice z liderem Bartkiem Matysiakiem, który mocno wyróżniał się wśród pomarańczowych strojów kolegów z ekipy, jadąc w żółtej koszulce lidera wyścigu, którą wywalczył wczoraj podczas kryterium o Złoty Pierścień Krakowa.
Na pierwszych kilometrach trasy wielu kolarzy próbowało odskoczyć od peletonu jednak dopiero dwójka kolarzy: Paweł Wdowiak (Bolmet Trek Legnica) i Stefan Gaebel (Team LV Sachsen) dokonała skutecznego ataku dość szybko odjeżdżając od peletonu. Przewaga uciekającej dwójka szybko się powiększała co przy dość ospałym tempie peletonu pozwoliło uzyskać uciekinierom przewagę prawie 11 minut. Po drodze rozgrywano lotne premie, które w komplecie padły łupem Stefana Gaebela. Trudów jazdy z Gaebelem nie wytrzymał Paweł Wdowiak i przed trzecią lotną premią zrezygnował z dalszej wspólnej jazdy z Niemcem i został wchłonięty przez peleton. Na 60 kilometrów do mety na czele z przewaga prawie 6 minut nadal samotnie pedałował Niemiec a w peletonie rozpoczęto organizować pogoń. Na czoło wysunęli się zawodnicy CCC Polsat Polkowice wspomagani przez BGŻ Team i BDC, co natychmiast spowodowało zniwelowanie przewagi. Ostatecznie na 20 kilometrów do mety ucieczka Gaebela została zlikwidowana i peleton do mety podążał już razem.

Nie trwało to zbyt długo, gdyż wielu kolarzy szukało możliwości odjazdu i rozstrzygnięcia etapu na swoja korzyść. Próbowali odjechać m.in. Mateusz Taciak, Paweł Charucki i Adrian Honkisz z CCC Polsat Polkowice a także kolarze BGŻ (Witecki, Bodnar) i BDC (Walczak, Kowalczyk). Niestety, peleton nie zezwalał już na jakiekolwiek odjazdy i było pewne, że walka o zwycięstwo na mecie w Miechowie rozstrzygnie się z peletonu.

Ostatni kilometr przed metą, już na ulicy Miechowa, trasa prowadziło mocno ze zjazdu i podjazd na metę. Z rozpędzonego na zjeździe peletonu, dobrze ustawiony Mariusz Wiesiak, bardzo dynamicznie finiszując, nieznacznie pokonał Tomasza Smolenia I Bartka Matysiaka.

Wygrywając 1. etap, Mariusz Wiesiak został liderem Małopolskiego Wyscigu Górskiego i do jutrzejszego etapu wystartuje w żółtej koszulce sponsora BDC.