Aktualności

Omloop Het Nieuwsblad: Wybitny triumf Stannarda, „Pomarańczowi” zbierali doświadczenie

Ian Stannard przechytrzył w końcówce trzech kolarzy Etixx-Quick Step i obronił swój tytuł sprzed roku w Omloop Het Nieuwsblad. Dla zawodników CCC Sprandi Polkowice była to kolejna lekcja jazdy po bruku i okazja do zbierania doświadczenia w tym terenie.

Ghent, gdzie usytuowany był start oraz finisz, przywitał kolarzy słoneczną i suchą pogodą. Nie są to typowe warunki dla tej imprezy, gdyż w swojej historii była ona dwukrotnie odwoływana z powodu obfitych opadów śniegu. Również deszcz i silny wiatr często towarzyszą temu wyścigowi.

„Pomarańczowi” stanęli na starcie w okolicach pierwszego rzędu, by być na dobrej pozycji do walki o miejsce w ucieczce. Pierwsza grupka, która odjechała liczyła 6 kolarzy i nie było w niej zawodników CCC Sprandi Polkowice. Później Jarosław Marycz spróbował przeskoczyć do czołówki razem z Seanem De Bie (Lotto Soudal) i Albertem Timmerem (Team Giant-Alpecin).

Marycz, którego choroba sprzed kilku dni zmusiła do rezygnacji ze startu w Tour du Haut Var, odpadł od towarzyszącej mu dwójki i wrócił do grupy zasadniczej. De Bie i Timmer dołączyli do czołówki, tworząc ucieczkę dnia. Jechali w niej jeszcze Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Matt Brammeier (MTN), Christophe Laborie (Bretagne-Séché Environnement), Michael Reihs (Cult Energy), Kevin Van Melsen (Wanty) i Louis Verhelst (Cofidis).

Wypracowali sobie prawie 7-minutową ucieczkę, ale mając przed sobą 21 brukowanych pagórków, było oczywiste, że będzie im niezwykle trudno przeciwstawić się peletonowi.

Zawodnicy CCC Sprandi Polkowice nie mieli tego dnia szczęścia. Kilka razy byli zamieszani w niegroźne kraksy, przez które tracili dystans do grupy. Brak doświadczenia w wyścigach brukowych, również miał wpływ na ich jazdę.

Ucieczka została skasowana ok. 46 kilometrów przed metą. Moment ten był początkiem kolejnych ataków, tym razem ze strony faworytów.

Trzech kolarzy Etixx-Quick Step wystrzeliło z peletonu – Niki Terpstra, Tom Boonen i Stijn Vendenbergh. Na ich kole „usiadł” zeszłoroczny triumfator, Ian Stannard. Czwórka ta zbudowała sobie kilkadziesiąt sekund zapasu.

Pomimo przewagi liczebnej ekipy Etixx-Quick Step, to Ian Stannard został zwycięzcą wyścigu. Odpowiadał on na każdy atak ze strony belgijskiego zespołu, a w decydującym sprincie pokonał Terpstrę. Na trzecim miejscu przyjechał Boonen.

Jedynym z „pomarańczowych”, który ukończył wyścig był Adrian Kurek, który zajął 67.lokatę.

 

Omloop Het Nieuwsblad, Ghent – Ghent, 200,2km

1. Ian Stannard (Team Sky)

2. Niki Terpstra (Etixx-Quick Step)

3. Tom Boonen (Etix-Quick Step)

67. Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice)

DNF Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice)

DNF Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)

DNF Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)

DNF Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)

DNF Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice)

DNF Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice)