Owsian brązowym medalistą GMP, Kaczmarek mistrzem Polski U23

Łukasz Owsian został brązowym medalistą Górskich Szosowych Mistrzostw Polski. Ubiegłoroczny triumfator przyjechał tuż za Tomaszem Marczyńskim i Michałem Gołasiem, którzy stoczyli pojedynek o tytuł mistrza kraju.

Pod koniec siódmego okrążenia zaatakował Marczynski i chwilę później za nim ruszył Gołaś. Próbowałem do nich dołączyć, ale na szczycie strata do nich była za duża i później musiałem przez dwie rundy gonić samemu – opowiadał Łukasz Owsian. – Starałem się walczyć do końca, bo praktycznie cały czas gdzieś ich tam przed sobą widziałem, ale nie udało się zupełnie zniwelować strat. Na początku ostatniego podjazdu dostałem informację, że tracę 40 sekund, a na mecie byłem zaledwie 3 sekundy po zwycięzcy, więc widać, że w końcówce dałem z siebie wszystko.

Jestem zadowolony z brązowego medalu, choć oczywiście liczyłem na to, że uda się powtórzyć sukces z ubiegłego roku. Przegrałem jednak nie z byle kim, bo mistrzem Polski z Sobótki, Tomaszem Marczyńskim i ścigającym się w jednej z najlepszych ekip na świecie, Michałem Gołasiem. Obaj szykują się do mistrzostw świata, więc są blisko swojej najwyższej formy.

Jak na Górskie MP przystało, kolarze rywalizowali na bardzo wymagającej,122-kilometrowej trasie. Składała się ona z dziewięciu, ok. 12-kilometrowych rund, z jednym bardzo trudnym podjazdem o długości 6 kilometrów. W niektórych momentach średnie nachylenia sięgało ok. 20%. Meta zmagań zlokalizowana była 2 kilometry przed szczytem, w Chybotku.

Zgodnie z oczekiwaniami, decydująca ucieczka oderwała się na początku rywalizacji. Początkowo jechało w niej czterech kolarzy CCC Sprandi Polkowice – Jakub Kaczmarek, Patryk Stosz, Sylwester Szmyd i obrońca tytułu Łukasz Owsian. Później do czołówki dojechało kilku innych zawodników, formując 15-osobową grupkę. Dołączyli m.in. Piotr Brożyna i Adrian Honkisz. W pewnym momencie, na czele było zatem aż 6 „pomarańczowych”.

Na kolejnych rundach sytuacja się zmieniała i powstała mocna 8-osobowa grupa, z której wyłoniony został mistrz kraju. Byli w niej Łukasz Owsian, Szmyd, Honkisz, a także Kamil Zieliński, Jacek Morajko, Dariusz Batek, specjalizujący się w kolarstwie MTB, Adrian Brzózka oraz ścigający się w zagranicznych ekipach, Michał Gołaś i Tomasz Marczyński.

Ok. 25 kilometrów przed metą z tego towarzystwa odpadł Szmyd i Morajko, a na przedostatnim okrążeniu na atak zdecydowali się Gołaś i Marczyński. Odjechali oni w dwójkę i gonić ich próbował Łukasz Owsian. Obrońca tytułu nie zdołał nadrobić strat, ale do końca jechał ambitnie i wywalczył brązowy medal. Przyjechał na metę zaledwie 3 sekundy za zwycięskim duetem.

Nowym mistrzem Polski został Tomasz Marczyński, który wygrał również krajowy czempionat w Sobótce. Także tam, srebrny medal zdobył Michał Gołaś.

Znakomicie spisali się „pomarańczowi” orlicy. Po tytuł sięgnął Jakub Kaczmarek, który za kilka dni wystartuje w mistrzostwach świata w Richmond, a srebro wywalczył Piotr Brożyna. Ostatnie miejsce na podium wywalczył Marcin Karbowy (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).