Aktualności

Paluta w ucieczce podczas Amstel Gold Race

Młody Michał Paluta przejechał prawie 200 kilometrów w ucieczce w holenderskim wyścigu klasy UCI World Tour, Amstel Gold Race, wygranym przez Philippe’a Gilberta.

Info: 16 kwietnia, Maastricht – Valkenburg (Berg en Terblijt), 261km

Trasa: Pofałdowana, strome, krótkie podjazdy

settimana-internazionale-coppi-e-bartali-2017-stage-2-1489493233

Jestem zadowolony z mojego debiutu w tej prestiżowej imprezie. Naszym zadaniem było załapanie się do ucieczki i zaraz po starcie starałem się jechać aktywnie. Odjechał na 10.kilometrze, na jednym ze wzniesień. Po tym, gdy zostaliśmy złapani przez peleton starałem się jeszcze utrzymywać tempo grupy, ale ostatecznie musiałem odpuścić. Nogi były dziś dobre, a od dyrektora sportowego Piotra Wadecki otrzymywałem wskazówki dotyczące oszczędnej jeździe. Dzięki jego radom zdołałem tak długo utrzymać się na czele – opowiadał Michał Paluta.

21-letni zawodnik zdołał załapać się do ucieczki w swoim pierwszym starcie w Amstel Gold Race. Odjechał razem z 11 innymi kolarzami: Vincezo Albanese (Bardiani – CSF), Tim Ariesen (Roompot – Nederlandse Loterij), Lars Boom (Team LottoNL-Jumbo), Brendan Canty (Cannondale-Drapac Pro Cycling Team), Fabien Grellier (Direct Energie), Nikita Stalnov (Astana Pro Team), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen – Baloise), Johann Van Zyl (Dimension Data), Stijn Vandenbergh (AG2R La Mondiale), Piotr Vanspeybrouck (Wanty – Groupe Gobert) i Mads Würtz Schmidt (Team Katusha – Alpecin).

W pewnym momencie mieli oni prawie 8 minut przewagi, ale peleton się nie oszczędzał i już 65km przed metą różnica stopniała do minuty. Paluta został doścignięty 20km dalej, będąc jednym z ostatnich schwytanych przez grupę zasadniczą.

Gdy do końca zmagań pozostało 28 kilometrów, na podjeździe, na ataki zdecydowali się faworyci i w wyniku tych przyspieszeń na czele uformowała się 7-osobowa czołówka, m.in. z Michałem Kwiatkowskim (Team Sky) i Philippe Gilbertem (Quick Step Floors). Za nimi pogoń prowadziła kolejna „7” m.in. z Alejandro Valverde (Movistar) i Gregiem van Avermaetem (BMC Racing).

Kolarze CCC Sprandi Polkowice nie zdołali przetrwać serii przyspieszeń w głównym peletonie i najwyżej sklasyfikowany, Jan Tratnik zameldował się na mecie ze stratą ponad 10 minut, na 89.miejscu.

Na finałowych 10 kilometrach od czołówki oderwali się dwaj najsilniejsi i najbardziej utytułowani zawodnicy, Gilbert i Kwiatkowski. Dojechali oni razem na metę, a na kresce pierwszy był Belg. Polski mistrz świta z Ponfferady zajął 2.miejsce, a podium uzupełnił Michael Albasini (ORICA-Scott).

Wyniki