Aktualności

Paterski 7. w Heistse Pijl

Maciej Paterski finiszował na 7.miejscu w belgijskim wyścigu jednodniowym, Carrefour Market Heistse Pijl (1.1). 

Tego dnia zawodnicy mieli do pokonania 195, ciężkich kilometrów prowadzących po belgijskich drogach. Kolarze mogli się zatem spodziewać krętej, pagórkowatej trasy, z odcinkami brukowanymi.

Podczas pierwszej godziny ścigania dochodziło do wielu prób ataków, ale z uwagi na szybkie tempo w peletonie nikt nie był w stanie się oderwać. Pierwsza ucieczka, która zdołała wypracować większą przewagę, uformowała się po ok. 60 kilometrach i znalazło się w niej kilku głównych faworytów do zwycięstwa. Na czele pedałował m.in. dwukrotny triumfator wyścigu, Tom Boonen (Etixx-Quick Step), a także Stef Van Zummeren (Verandas Willems Cycling Team), Sep Vanmarcke (Team LottoNL – Jumbo), Wout Van Aert (Crelan – Vastgoedservice), Elias Van Breussegem (Verandas Willems Cycling Team ) i Nick Van der Lijke (Roompot – Oranje Peloton).

Ich maksymalna przewaga wyniosła niewiele ponad minutę, gdyż peleton nie mógł pozwolić tak silnej czołówce na zbyt wiele. Uciekinierzy zostali schwytani ok. 60 kilometrów przed końcem i wyścig rozpoczął się od początku.

Kolejny ruch należał do grupki – Fernando Gaviria, Yves Lampaert, Nikolas Maes (wszyscy Etixx-Quick Step), Tiesj Benoot, Sean de Bie, Jurgen Roelandts (wszyscy Lotto Soudal), Time Roosen, Tom Van Asbroeck, Robert Wagner, Paul Martens (wszyscy Team LottoNL – Jumbo), Wouter Wippert (Cannondale), Kenny De Haes (Wante – Goubert), Dries De Bondt (Verandas Willems Cycling Team) i Jelle Donders (Superano Ham – Isorex). „Pomarańczowi” nie załapali się do tego odjazdu i byli zmuszeni do pogoni. Sporą pracę na czele grupy zasadniczej wykonali Alan Banaszek i Adrian Kurek.

W szczytowym momencie czołówka miała ok. 40 sekund zapasu. Gdy wjechała na ostatnie 10 kilometrów współpraca zaczęła się psuć. Rozpoczęły się gierki, które grupkę mocno zwolniły i dały szansę goniącym na doścignięcie. Wszyscy zjechali się ok. kilometr przed metą i o zwycięstwie zadecydował masowy sprint.

Maciej Paterski walczył w końcówce o dobrą pozycję do finiszu i jego starania zaowocowały 7.lokatą na mecie. Wygrał Dylan Groenewegen (Team LottoNL – Jumbo) pokonując Woutera Wipperta (Cannondale) i Aidisa Kruopisa (Verandas Willems Cycling Team).