Aktualności

Paterski w pierwszej „10” Amstel Gold Race

Maciej Paterski potwierdził swoją formę i umiejętności zajmując 9.miejsce w zaliczanym do cyklu UCI World Tour, Amstel Gold Race. Wygrał Polak, Michał Kwiatkowski.

Na początku wyścigu nie jechało mi się jakoś wyjątkowo dobrze, ale na szczęście „puściło” w odpowiednim momencie. W samej końcówce, na ostatnim Caubergu czułem się na tyle mocny, że zaatakowałem. Miałem mocne nogi i liczyłem na to, że uda mi się przetrzymać cały podjazd w tym tempie. Później jednak Gilbert mocniej pociągnął, ja zostałem trochę z tyłu, w drugiej grupce. Złapałem oddech, dojechałem do prowadzących i udało się jeszcze powalczyć o miejsce w czołówce. Taki właśnie był plan, by „zakręcić” się w okolicach pierwszej dziesiątki. To się udało, więc mogę być zadowolony. Także drużyna wykonała dziś ogromną pracę. Była skupiona na mnie i na Davide i dało mi to duży komfort jazdy – powiedział po wyścigu Maciej Paterski.

CCC Sprandi Polkowice rozpoczęła wyścig w pierwszym rzędzie. Pomimo prób odjazdu nie udało się „pomarańczowym” załapać do ucieczki dnia. Sztuka ta powiodła się natomiast szóstce – Laurens De Vreese (Astana), Jan Polanc (Lampre-Merida), Timo Roosen (Team LottoNL-Jumbo), Linus Gerdemann (Cult Energy), Johann Van Zyl (MTN – Qhubeka) i Mike Terpstra (Team Roompot Oranje Peloton). Wypracowali sobie 11-minutową przewagę, która z każdym kilometrem stopniowo topniała.

Ok. 50 kilometrów przed metą różnica wynosiła zaledwie minutę. Czołówka się rozsypała i peleton systematycznie wchłaniał kolejnych uciekinierów. Później na czele zastąpili ich kolejni kolarze – wśród nich był m.in. Vincenzo Nibali (Astana). Wszystkie akcje zostały skasowane i o wszystkim zadecydował ostatni podjazd pod Cauberg. W głównej grupie rozpoczęli go Maciej Paterski i Davide Rebellin.

Tam jako jeden z pierwszych ruszył do przodu właśnie Paterski. Został jednak doścignięty przez głównych faworytów – Michaela Matthewsa i Philippe Gilberta, którzy przeprowadzili kontratak. Tuż za szczytem, z którego do mety pozostało 1,8km, zawodnicy się zjechali i zwycięzca została wyłoniony z kilkunastoosobowej grupki. Maciej Paterski zdołał z niej zafiniszować na 9.miejscu, a wygrał Polak, mistrz świata Michał Kwiatkowski.

Amstel Gold Race, Maastricht – Valkenburg, 258km

1. Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step)

2. Alejandro Valverde (Movistar)

3. Michael Matthews (Orica GreenEdge)

9. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

29. Davide Rebelln (CCC Sprandi Polkowice) 0:18

81. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice) 5:47

90. Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice) 6:42

102. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) 6:47

118. Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice) 8:59

119. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)

DNF Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice)