Aktualności

Paweł Charucki podsumowuje sezon kolarski 2013

Paweł Charucki zawodnik ekipy CCC Polsat Polkowice z powodu kontuzji kolana zakończył już sezon kolarski 2013. W rozmowie z dziennikarzem portalu www.procycling.org podsumowuje miniony sezon.

Peleton kolarski składa się z liderów, ale również z cenionych gregario, którzy w kluczowych momentach będą w stanie im pomóc. Paweł Charucki, zawodnik grupy CCC Polsat Polkowice w młodszych kategoriach wiekowych pokazywał już, że potrafi wygrywać, ale w seniorskim peletonie jak na razie poświęca się dla najlepszych i wywiązuje się ze swoich zadań w wzorowy sposób.

 

Z powodu kontuzji musiałeś zakończyć sezon przedwcześnie, dlatego na początek pytanie – jak Twoje zdrowie ? Wracasz pomału do pełni sił ?

To prawda, zakończyłem sezon po Pucharze Uzdrowisk Karpackich, gdzie zacząłem mieć problemy z lewym kolanem. Okazało się, iż mój upadek na wyścigu Dookoła Mazowsza był groźniejszy niż to wyglądało na początku. Dnia 19 września poddałem się operacji kolana u dr Krzysztofa Ficka, któremu bardzo dziękuje. Od 4 tygodni chodzę codziennie na rehabilitację do prof. Andrzeja Czamary i muszę przyznać, że z moim zdrowiem jest coraz lepiej.

Jak z Twojej perspektywy wyglądał miniony sezon?

Miniony sezon był dla naszej drużyny udany. Zajęliśmy pierwsze miejsce w BGŻ ProLidze, zarówno w elicie jak i w kategorii do lat 23. Jeżeli chodzi o moją osobę to sezon był ciężki i niezbyt udany. Miałem problemy zdrowotne. Najpierw złapałem wirusa półpaśca, który pokrzyżował mi plany na wyścigu Dookoła Turcji, a następnie była kontuzja kolana. Na pewno trzeba powiedzieć, iż kolarstwo w Polsce się rozwija, jest więcej drużyn, więcej wyścigów, co sprawia, że ten sport staje się coraz ciekawszy. Oby tak dalej.

W peletonie określany jesteś jako dobry kolega i solidny pomocnik, zgadzasz się z tym?

Nasza ekipa liczy sobie 15 zawodników i nie wszyscy mogą być liderami. Moja rola ostatnio polega na pomaganiu najlepszym zawodnikom w drużynie. Oczywiście jestem głodny sukcesu, ale moja forma nie pozwala mi jeszcze by wziąć na siebie rolę lidera naszej drużyny. Tak więc staram się pomóc kolegom, którzy mają nogę i odnoszą dla naszego teamu piękne zwycięstwa.

W tym roku do CCC dołączył Davide Rebellin. Jak obecność takiego zawodnika wpływa na Ciebie i kolegów? Korzystacie z jego wiedzy?

Dołączył do nas jeden z najbardziej utytułowanych i doświadczonych zawodników na świecie. Davide jest bardzo spokojnym, ułożonym i sympatycznym kolegą. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że jest w 100% profesjonalistą w tym co robi. Uczymy się od niego wszyscy i wyciągamy wnioski.

Jako drużyna stale zyskujecie na wartości. W tym roku wróciliście do grona ekip pro-kontynentalnych, po raz drugi wystartowaliście w mistrzostwach świata, dostaliście też dziką kartę na Tour de Pologne? Co dalej?

Nasza drużyna jest co raz bardziej rozpoznawana w światowym peletonie. Ścigamy się na całej kuli ziemskiej i rywalizujemy z najlepszymi ekipami globu. Umożliwia nam to sponsor Dariusz Miłek, który przeznacza na drużynę ogromne pieniądze i daje nam możliwości rozwoju. CCC Polsat Polkowice nie istniał by także bez wspaniałej obsługi i organizacji. Word Tour na pewno jest w naszym zasięgu i myślę, że pewnego dnia zobaczymy team CCC na starcie wyścigu Tour de France.

Co teraz przed Tobą? Jakie masz plany na najbliższe tygodnie?

Moje plany po kontuzji to wrócić na rower, odzyskać siły i budować formę na następny sezon. Jak już wspominałem codzienna rehabilitacja przynosi skutki i mam nadzieję, że w połowie listopada wyjadę na szosę.

Jak każdy człowiek Ty pewnie też masz jakieś marzenia – zdradzisz nam o czym myślisz skrycie?

Moje marzenia związane z kolarstwem oczywiście istnieją. Jedno już spełniłem zdobywając mistrzostwo Polski w Kielcach w 2010 roku. Następnym marzeniem z młodości było jeździć w drużynie CCC Polsat Polkowice. To też się spełniło. Ostatnim z kolei jest występ na olimpiadzie i nie ukrywam, że także taki medal by mnie satysfakcjonował. Marzenia się spełniają i musimy w to wierzyć.

No i ostatnie pytanie o Twoją przyszłość. W jakich barwach będziesz jeździł w sezonie 2014?

Mój następny sezon spędzę w drużynie CCC Polsat Polkowice. Ekipa pozwala mi na rozwijanie się oraz dążenie do celów, które postawiłem sobie. Podpisałem już kontrakt za co dziękuję zarządowi drużyny oraz sponsorowi głównemu panu Dariuszowi Miłkowi.

 

źródło: www.procycling.org, rozmawiał Wojciech Mincewicz