Aktualności

Peter Sagan wygrywa „Brabancką Strzałę”.

Peter Sagan (Cannondale) w sprinterskim pojedynku pokonał Philippe Gilberta (BMC) i został zwycięzcą belgijskiej jednodniówki, De Brabantse Pijl – La Flèche Brabançonne (kat. 1HC).

Podczas 53 edycji „Brabanckiej Strzały” kolarze zmagali się z prawie 200 kilometrową trasą o bardzo pagórkowatym profilu z wieloma sztywnymi podjazdami, gdzie nachylenie trasy sięgało czasami nawet do 10 %. Dużym utrudnieniem były również sekcje brukowane, których na trasie wyścigu było kilkanaście.

Wyścig od samego startu rozpoczął się bardzo dynamicznie. Były liczne akcje zaczepne z których dopiero po przejechaniu 50 kilometrów trasy utworzyła się sześcioosobowa ucieczka kolarzy w której jechali: Nikolas Maes (Omega Pharma-Quick Step), Kenny Dehaes (Lotto-Belisol), Jan Ghyselinck (Cofidis), Ben Hermans (RadioShack-Leopard), Youcef Reguigui (Team MTN-Qhubeka) i Philippe Deignan (UnitedHealthcare). Ucieczka uzyskała dość znaczną przewagę, która maksymalnie wynosiła ponad 4 minuty to niestety nie miała ona większych szans powodzenia by dojechać do mety. Peleton bacznie „przyglądał się” uciekinierom a kiedy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów rozpoczęły się znaczne przetasowania w peletonie. Na czele pojawiła się grupka 11 kolarzy a wśród niej wszyscy potencjalni pretendenci do walki o zwycięstwo w wyścigu. Z tyłu pozostał jedynie Thomas Voeckler (Europcar), ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu, który miał problemy techniczne z rowerem.

Gdy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów, w uciekającej grupie rozpoczęły się liczne skoki, lecz żadnemu z kolarzy nie udało się odjechać. Na metę dojechała cała uciekająca grupa a najskuteczniejszym finiszem popisał się Słowak, Peter Sagan (Cannondale), który w bezpośredniej, sprinterskiej walce pokonał mistrza świata Philippe’a Gilberta (BMC).Jako trzeci, z 4 sekundową strata do zwycięzcy, linię mety minął Bjorn Leukemans (Vacansoleil-DCM).

Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem ekipy CCC Polsat Polkowice został Łukasz Owsian, który przyjechał na metę na 54. miejscu ze stratą 1 min. 16 sek.

Wyniki De Brabantse Pijl – La Flèche Brabançonne, 10.04.2013, 200 km

1. Peter Sagan (Cannondale Pro Cycling)

2. Philipe Gilbert (BMC Racing Team)

3. Björn Leukemans (Vacansoleil-DCM)

54. Łukasz Owsian 1:16

76. Adrian Honkisz 5:26

83. Bartłomiej Matysiak

102. Davide Rebellin 8:13

113. Jarosław Marycz 11:49

114. Mateusz Taciak