Aktualności

Piotr Wadecki: „po drugim etapie jesteśmy trochę poobijani”

Zwycięzcą drugiego etapu wyścigu Vuelta Andalucia został kolarz ekipy Sojasun, Jonathan Hivert . Liderem wyścigu nadal pozostaje Alejandro Valverde (Movistar).

Podczas trzeciego dnia rywalizacji, kolarze mieli do pokonania najdłuższy odcinek tego wyścigu, którego długość wynosiła prawie 200 kilometrów. Kolarze wystartowali w Trebujena i podążali do miejscowości Montilli. Trasa tego etapu była wyjątkowo płaska za wyjątkiem ostatnich 30 kilometrów gdzie na niewielkich wzniesieniach umiejscowiono trzy górskie premie kat.3. Finisz 2 etapu został umiejscowiony na wzniesieniu do którego prowadził kilkukilometrowy podjazd o niezbyt dużej trudności.


Dzisiejszego dnia dużą uciążliwością dla kolarzy był dość silny wiatr który wiał prawie przez większość etapu. Zaraz po starcie, kiedy kolarze opuścili miasteczko Trebujena, peleton bardzo się „naciągnął” a silne powiewy wiatru spowodowały jego porozrywanie. Wówczas odjechała trójka kolarzy. Wśród uciekających zawodników nie było nikogo kto by zagrażał pozycji lidera, więc peleton kontrolowany przez ekipę Movistar zezwolił na ich odjazd. Przewaga uciekających szybko się powiększała i w pewnym momencie wynosiła ponad 8 minut.

Kiedy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów, peleton za sprawą ekipy Movistar mocno podkręcił tempo i przewaga gwałtownie zaczęła się zmniejszać. Wiadomym było, że wielu ekipom mającym w swych składach sprinterów zależało, by do mety dojechała cała grupa.Na ostatnich kilometrach trasy, kiedy rozpoczęły się podjazdy pod górskie premie, uciekająca trójka została ostatecznie wchłonięta przez peleton.

Po raz drugi, fenomenalnym finiszem popisał się Jonathan Hivert (Sojasun) i to on został zwycięzcą drugiego etapu. Pokonał Tylera Farrara (Garmin Sharp) i Francesco Lasca (Caja Rural). Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 23. miejscu z czasem zwycięzcy etapu.

Dla ekipy CCC Polsat Polkowice, etap 2.wyścigu okazał się dość pechowym. A tak relacjonuje jego przebieg dyrektor sportowy ekipy Piotr Wadecki.

Dzisiejszy etap od początku zaczął się bardzo ciekawie. Silny wiatr mocno rozciągnął i porozrywał peleton. Na jednym z odcinków rantowych doszło do kraksy w której mocno ucierpiał Rebellin. W tym momencie peleton był porozrywany na kilka części. Poobijany zdołał dołączyć do czekających na niego kolegów z ekipy i przy ich pomocy przez prawie 25 kilometrów gonili peleton. Wielkim wysiłkiem udało się wspólnie doścignąć czołówkę peletonu.W kolejnej kraksie, na 10 kilometrów przed metą uczestniczył Jacek Morajko. Jacek dojechał do mety ale jego jutrzejszy start stoi pod znakiem zapytania. Jest podejrzenie wybicia barku ale musimy to skonsultować z lekarzem – zakończył Piotr Wadecki

 

Wyniki 2 etapu, Trebujena – Montilla, 194,2 km

1. Jonathan Hivert (Sojasun) 4:48:37

2. Tyler Farrar (Garmin Sharp)

3. Francesco Lasca (Caja Rural)

23. Davide Rebellin

72. Marek Rutkiewicz 1:00

73. Jarosław Marycz

87. Bartłomiej Matysiak 2:36

88. Grzegorz Stępniak

94. Adrian Kurek 3:41

111. Jacek Morajko 8:09

 

źródło map: www.vueltaandalucia.es