Aktualności

Piotr Wadecki: „sezon kolarski 2013 uważam za udany”

Już niebawem kolarze ekipy „pomarańczowych” rozpoczynają przygotowania do kolejnego sezonu kolarskiego – tak więc najwyższy czas by podsumować dokonania ekipy CCC Polsta Polkowice w 2013 roku.

W sezonie kolarskim 2013 ekipa CCC Polsat Polkowice ponownie została zarejestrowana w gronie ekip Professional Continental Team. Skład ekipy został powiększony do 17 zawodników, a wśród kolarzy którzy dołączyli do ekipy znaleźli się: młody czeski kolarz Josef Cerny, Adrian Kurek, Jarosław Marycz, Jacek Morajko oraz doświadczony i utytułowany kolarz z Włoch, Davide Rebellin.

Z początkiem roku, zawodnicy wraz z cała obsługą ekipy wyruszyli do Hiszpanii (Calpe), gdzie na pierwszym wspólnym zgrupowaniu kondycyjno-treningowym kontynuowano przygotowania do startów w nadchodzącym sezonie. Pierwszym startem, którym rozpoczęto sezon kolarski 2013, był wyścig Tour de San Luis (kat. 2.1 UCI) rozegrany w Argentynie w ostatnim tygodniu stycznia. Sześcioosobowa ekipa „pomarańczowych” stanęła u boku najlepszych kolarzy z ekip Word Toru, wśród których byli m.in. Alberto Contador, Vincenzo Nibali i wielu innych, bardzo znanych kolarzy światowego peletonu. Wyścig w Argentynie był dla zawodników CCC bardzo ważnym startem, gdyż po raz pierwszy w sezonie, mogli wśród najlepszych skonfrontować posiadane umiejętności i zdobyć cenne kolarskie doświadczenie, które zaprocentowało podczas kolejnych startów. W lutym, ekipa CCC Polsat Polkowice wystartowała we Francji w wyścigu Tour Méditerranéen oraz w hiszpańskiej etapówce, Vuelta Andalucia (kat. 2.1 UCI). Były to również dwa bardzo ważne starty ekipy, gdyż po raz pierwszy w składzie „pomarańczowych” pojawił się Davide Rebellin. Podczas wyścigu Vuelta Andalucia, jak przystało na utytułowanego zawodnika, wywalczył na jednym z etapów, 3.miejsce a klasyfikacji generalnej zajął wysokie 9.miejsce, tracąc 30 sekund do zwycięzcy wyścigu, Alejandro Valverde.

Sezon kolarski 2013, okazał się dla Davide Rebellina bardzo udanym. Odniósł zwycięstwo w bardzo trudnym wyścigu Sibiu Cycling Tour (Rumunia), wygrał dwa etapy podczas wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich a także zajął kilka wysokich miejsca m.in. na Coppa Ugo Agostoni (4m.), Tre Vali Varesine ( 5m.), Settimana Bergamasca (3.m na etapie) oraz Ster ZLM Toer (2.m na etapie). Davide Rebellin został również brązowym medalistom mistrzostw Włoch w wyścigu ze startu wspólnego. Ukoronowaniem startów w sezonie 2013, było zajęcie 3. miejsca w rankingu kolarzy UCI Europa Tour.

Finisz Davide Rebellina na mecie 4.etapu wyscigu Szlakiem Grodów Piastowskich.

Pierwsze zwycięstwa ekipa zaczęła odnosić podczas startów w Polsce. Rozpoczął je Marek Rutkiewicz wygrywając „Ślężańskiego Mnicha” w Sobótce – wyścig rozpoczynający sezon kolarski w Polsce i jednocześnie rywalizację w kolarskiej BGŻ ProLidze. Kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice zdominowali rywalizacje w tegorocznym cyklu, wygrywając aż 8., z pośród 19. wyścigów całego cyklu. Zwycięstwa odnieśli w wyścigach: „Ślężański Mnich” (M. Rutkiewicz), Szlakiem Bursztynowym (J. Marycz), GP Częstochowy (J. Cerny), „Bałtyk-Karkonosze Tour” (M. Taciak), Puchar Uzdrowisk Karpackich (A. Honkisz), Puchar MON (B. Matysiak), Tour de Rybnik (G. Stępniak) i Memoriał Stanisława Kirpszy (M.  Nowak).  Przez cały sezon kolarski, żółta koszulka lidera cyklu była w posiadaniu kolarzy ekipy „pomarańczowych”. Jako pierwszy założył ją Marek Rutkiewicz, a od mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, podczas których Mateusz Taciak wywalczył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas, koszulka lidera BGŻ ProLigi przeszła w jego ręce i pozostała aż końca rywalizacji. W kategorii U-23, zwycięzcą BGŻ ProLigi został Mateusz Nowak, pieczętując swój sukces zwycięstwem na Memoriale Stanisława Kirpszy w Sokółce, wyścigu kończącym sezon kolarski w Polsce.

Zwycięski finisz Marka Rutkiewicza na mecie „Ślężańskiego Mnicha” Sobótka – otwarcie sezonu kolarskiego w Polsce.

Kolejne zwycięstwa dla ekipy zdobywali dwaj wyśmienici sprinterzy „pomarańczowych”: Grzegorz Stępniakoraz Bartłomiej Matysiak. Podczas wyścigu Bałtyk-Karkonosze Tour, Stępniak czterokrotnie stawał na najwyższym podium. Dodatkowo zwyciężał na etapach wyścigów: Bursztynowym Szlakiem – Hellena Tour, Dookoła Mazowsza oraz wyścigu klasycznym, Tour of Rybnik. W sumie odniósł aż 9. zwycięstw. Natomiast Bartłomiej Matysiak, oprócz zwycięstw w polskich wyścigach m.in. Pucharze MON, kryterium wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich, kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, odniósł bardzo cenne zwycięstwo w Estonii, wygrywając wyścig GP Tartu. Jego udziałem jest również zajęcie kilku dobrych miejsc podczas startów zagranicznych ekipy. Na początku sezonu, w Clasica de Almeria (kat.1HC) zajął wysokie 7.miejsce a we włoskim klasyku GP Bruno Beghelli (kat.1.1) finiszował na 6.miejscu. Podczas ostatniego startu ekipy w sezonie 2013, w wyścigu Tour of Hainan kilkakrotnie meldował się na mecie w pierwszej dziesiątce.

Wśród kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice którzy powiększali dorobek zwycięstw należy odnotować równieżMateusza Taciaka który wygrał jazdę indywidualną na czas i został zwycięzcą klasyfikacji generalnej wyścigu Bałtyk-Karkonosze Tour. W wyścigu Tour of Hainan (Chiny) wygrał klasyfikację na najlepszego „górala”. Natomiast Jarosław Marycz zdominował rywalizację kolarzy podczas wyścigu Szlakiem Bursztynowy, wygrywając jeden z etapów i klasyfikację generalną wyścigu a Adriana Honkisza w pięknym stylu pokonał rywali tryumfując w Pucharze Uzdrowisk Karpackich a podczas mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego wywalczył srebrny medal, ustępując jedynie Michałowi Kwiatkowskiemu. Podczas startu ekipy w prestiżowej włoskiej etapówce, Giro del Trentino (kat. 2HC) swój największy sukces odnotował Josef Cerny. Na 1.etapie finiszował na wysokim 2.miejscu a następnego dnia założył koszulkę lidera wyścigu. Został również mistrzem Czech w jeździe indywidualnej na czas w kategorii U-23. Do grona zwycięzców wpisał się równieżTomasz Kiendyś, który wygrał kryterium w Szprotawie i prolog wyścigu Dookoła Mazowsza.

Adrian Honkisz zdobywa srebrny medal misrtzostw Polski w kolarstwie szosowym – złoto dla Michała Kwiatkowskiego.

W sezonie kolarskim 2013, ekipa CCC Polsat Polkowice otrzymała „dziką kartę” do udziału w 70. edycji wyścigu Tour de Pologne, wchodzącego do cyklu wyścigów Word Tour. Wyjątkowość tej edycji polegała na tym, że start i pierwsze dwa etapy rozgrywano we Włoszech a następne etapy kontynuowano w Polsce. Mimo, że podczas tego wyścigu zawodnicy ekipy CCC nie odnieśli większych sukcesów, to start wśród najlepszych ekip zawodowych świata można uznać za bardzo udany. Prawie na wszystkich etapach wyścigu, zawodnicy „pomarańczowych” angażowali się w akcje zaczepne, organizując i uczestnicząc w wielu ucieczkach. Ostatecznie najwyżej sklasyfikowanym kolarzem CCC Polsat Polkowice został Davide Rebellin, który ukończył wyścig na 21.miejscu.

Kolejny już rok, ekipa CCC Polsat Polkowice uzyskało prawo i wystartowała w Mistrzostwach Świata w jeździe drużynowej na czas, które odbywały się we Florencji (Włochy). Ekipa wystąpiła w składzie: Davide Rebellin, Nikolay Mihaylov, Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak, Jarosław Marycz i Tomasz Kiendyś i zajęła wysokie, 21. miejsce. Przed „pomarańczowymi” uplasowały się tylko najlepsze ekipy świata zrzeszone w World Tour i dwa bardzo dobre zespoły: Adria Mobil i Rabobank Development Team. Występ ekipy CCC na mistrzostwach we Florencji trzeba uznać za duży sukces, gdyż w porównaniu do ubiegłego roku,  poprawiono wynik, przesuwając się z 26. miejsca na 21. Na krajowym rynku, podczas Mistrzostw Polski w jeździe drużynowej na czas, ekipa  CCC Polsat Polkowice wywalczyła brązowy medal.

Podczas całego sezonu kolarskiego 2013, zawodnicy ekipy CCC Polsat Polkowice 33. razy stawali na najwyższym stopniu podium. Ponadto zajęli 24. drugich i 20. trzecich miejsc.  Zostali uznani za najlepszą ekipą zawodową w Polsce a Mateusz Taciak i Mateusz Nowak tryumfowali w rywalizacji kolarskiej BGŻ ProLigi w kategorii elita i U-23. Na koniec sezonu, w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej Europa Tour, ekipa CCC została sklasyfikowana na 8. pozycji wśród 126 zarejestrowanych zawodowych ekip kolarskich.

Analizując wyniki uzyskane przez ekipę CCC Polsat Polkowice w sezonie kolarskim 2013, uważam, że był to sezon udany i nie można pod tym względem mieć wielu uwag  – powiedział dyrektor sportowy ekipy Piotr Wadecki. Jednak dla mnie, jako dyrektora sportowego, ważnym w minionym sezonie było to, że ekipa, po dwóch sezonach, powróciła do grona zespołów Professional Continental Team i tym samym otrzymała „przepustkę” do startów w wielu ważnych zagranicznych wyścigach. Zawsze uważałem, że nic tak nie podnosi poziomu sportowego kolarzy a także całej ekipy, jak tylko ściganie się z najlepszymi. W związku z tym, mieliśmy możliwość udziału w wielu ważnych wyścigach w Hiszpanii, Francji, Włoszech a także dalekiej Argentynie, gdzie podczas każdego ze startów, próbowaliśmy walczyć, by uzyskać jak najlepsze wyniki. Co prawda, podczas tych zagranicznych startów nie odnotowaliśmy zbyt wielu sukcesów, ale co najważniejsze, ekipa zdobyła cenne doświadczenie, które mam nadzieję, że będzie procentowało w nadchodzącym sezonie. 

Bardzo ważnym momentem w budowania ekipy w 2013 roku, było podpisanie kontraktu z Davide Rebellinem. Ten utytułowany, bardzo doświadczony i skromny kolarz wniósł do ekipy wiele cennych elementów. Swoim profesjonalnym podejściem do prowadzenia treningów, przygotowywaniem się do startów  a nawet sposobem odżywiania, potrafił zadziwić wielu zawodników naszej ekipy, którzy zaczęli stopniowo zmieniać swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Jako lider ekipy, podczas wielu wyścigów, doskonale potrafił motywować a także mobilizować całą ekipę do walki. Przedłużenie kontraktu z Davidem na sezon 2014 jest dla mnie bardzo ważnym, gdyż jestem przekonany, że w składzie jaki zdołaliśmy skompletować, ekipa CCC Polsat Polkowice może w nadchodzącym sezonie odnieść o wiele więcej sukcesów, szczególnie tych w wyścigach zagranicznych– zakończył Piotr Wadecki.

Finisz Adriana Honkisza na mecie Pucharu Uzdrowisk Karpackich.

 

Finisz Bartka Matysiaka na mecie Pucharu MON.

Mateusz Taciak – zwycięzca rywalizacji w kolarskiej BGŻ ProLidze.