Aktualności

Pluciński w ucieczce na etapie do Grossglockner

Leszek Pluciński wywalczył sobie miejsce w ucieczce na 5.etapie Tour of Austria, z metą na słynnej przełęczy Grossglockner. Jako pierwszy z pomarańczowych,  zameldował się na niej Paweł Cieślik.

Info: 11 lipca, Matrei – Grossglockner, 92,9km

Trasa: górski, meta na podjeździe kategorii HC – 18km, śr. 8,3%, max. 12%

Etap był krótki, a początek prowadził pod górę 1.kategorii, więc można się było spodziewać morderczego tempa tuż po starcie. Takie faktycznie było i po wielu akcjach, na prowadzeniu wyłoniła się 13-osobowa ucieczka. Był w niej kolarz CCC Sprandi Polkowice, Leszek Pluciński.

Grupka ta jechała równo i cały czas powiększała przewagę. Tuż przed podnóżem finałowego podjazdu ich przewaga wynosiła blisko 4 minuty. Gdy droga zaczęła się wznosić, uciekinierzy zaczęli nieco słabnąć i z przodu pozostali tylko Nikolay Mihaylov (Delko) i Antonio Nibali (Bahrain Merida). Pluciński stracił kontakt z czołówką i kontynuował resztę góry własnym tempem.

Do prowadzącej dwójki doskoczył z przerzedzonej grupy zasadniczej Pieter Weening (Roompot), a później zostawił uciekinierów dnia za sobą. Samotnie pokonał finałowe kilometry monumentalnego, blisko 20-kilometrowego podjazdu o średnim nachyleniu 8% i zwycięsko wjechał na szczyt. Drugi był Alexander Foliforov (Gazprom-Rusvelo), a trzeci Simone Sterbini (Bardiani CSF).

18.miejsce zajął najlepszy z pomarańczowych, Paweł Cieślik, ze stratą 2:37. Słabszy dzień miał dotychczas najwyżej sklasyfikowany kolarz polkowickiego zespołu, Michal Schlegel. Stracił on na tym deszczowym i zimnym etapie kilka minut. Liderem pozostał Ben Hermans (Israel Academy).