Aktualności

Podlasie Tour: „Pomarańczowe” podium i triumf Kurka

Kolarze CCC Sprandi Polkowice zdominowali prolog wyścigu Podlasie Tour. Całe podium było „pomarańczowe”, a najszybszy był Adrian Kurek.

Dziś było krótko i boleśnie – podsumował zmagania zwycięzca Adrian Kurek. – Zawsze dobrze czułem się w krótkich czasówkach. Mam też doświadczenie z toru, z wyścigu indywidualnego na dochodzenie, więc odpowiadają mi takie dystanse. Dyspozycja po Sibiu Tour była dobra i nastawiałem się na ten prolog. Dzisiaj trzeba było sporo siły, by dobrze pojechać. Zarówno ja, jak i Grzesiek oraz Stefan tę siłę mieliśmy. Pojechaliśmy na „maksa” i udało się zająć całe podium.

Trasa była bardzo krótka, ale też było kilka ostrych zakrętów, przy których trzeba było najpierw mocno zwolnić, a potem od nowa rozkręcić. Po nawrocie na półmetku było niewielkie wzniesienie i tam można było sporo zyskać lub stracić. Gdy wjechałem na metę, nie czułem się jakoś wyjątkowo pewnie i nie wiedziałem czy wygrałem. Często tak jest, że czujesz się dobrze, a potem wynik na mecie jest kiepski, a czasami odczucia są nienajlepsze, ale rezultat jest bardzo dobry.

Przed nami teraz bardzo ciężkie zadanie. Mamy prowadzenie i chcemy je dowieźć do końca, niezależnie od tego, kto z naszej ekipy miałby sięgnąć po końcowy triumf. W wyścigu jedzie jednak wielu zawodników, którzy też liczą na zwycięstwo i będą o nie z całych sił walczyć. Jutro będzie dla nas bardzo trudny etap, a w niedzielę pewnie jeszcze trudniejszy.

Zawodnicy rywalizowali na krótkiej, 3,2-kilometrowej trasie w Czyżewie. Znalazły się na niej cztery ostre zakręty, w tym jeden nawrót o 180 stopni. W pierwszej połówce startujących był Grzegorz Stępniak. Sprinter polkowickiej ekipy „wykręcił” najlepszy czas 3:53. Przez długi okres nikt nie był w stanie pobić tego wyniku. Później podobny, choć o 2 sekundy wolniejszy rezultat, osiągnął Stefan Schumacher, tegoroczny brązowy medalista mistrzostw Niemiec w jeździe indywidualnej.

Adrian Kurek był ostatnim z zawodników CCC Sprandi Polkowice, który zjechał z rampy startowej. Gdy przekroczył linię mety zegar zatrzymał się również na 3:53, a o objęciu prowadzenia zadecydowały dziesiętne sekundy. Po nim na trasę ruszyło jeszcze 10 kolarzy, ale nikt nie był w stanie pojechać lepiej.

Na podium stanęli zatem Adrian Kurek, Grzegorz Stępniak i Stefan Schumacher. Wszyscy przystąpią do jutrzejszego etapu w koszulce lidera – Kurek w klasyfikacji generalnej, Stępniak w klasyfikacji aktywnego, a Schumacher w klasyfikacji górskiej.

Defekt na trasie miał inny z „pomarańczowych” faworytów, bardzo szybki Christian Delle Stelle. Awaria sprzętu wyłączyła go z walki o czołową lokatę.

Prolog, Podlasie Tour, Czyżew, 3,2km

1. Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) 3:53

2. Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice) 0:00

3. Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice) 0:02

16. Tomasz Kiendyś (CCC Sprandi Polkowice) 0:07

43. Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice) 0:14

95. Christian Delle Stelle (CCC Sprandi Polkowice) 2:35