Aktualności

„Pomarańczowi” aktywnie w GP Denian

Kamil Gradek i Jonas Koch jechali aktywnie, w ucieczkach, w wyścigu zaliczanym do Pucharu Francji, Grand Prix de Denain – Porte du Hainaut (1.HC).

Info: 18 marca, Deinain – Denain, 170km

Trasa: płaska, brukowana

Z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych – niskie temperatury, zamarznięte i śliskie drogi – organizatorzy zdecydowali się na kilka modyfikacji w trasie. Wycofali 9 z 12 odcinków brukowych i skrócili łączny dystans do 170 kilometrów.

Kamil Gradek był bardzo aktywny w początkowej fazie, atakując wraz z 9 innymi, mocnymi kolarzami. Odjechali na ok. 30 sekund, ale peleton nie mógł zlekceważyć tego odjazdu i szybko zabrał się za pogoń. Akcja Gradka i innych atakujących została skasowana 110km przed metą.

Na pierwszym odcinku brukowym, ok. 55km przed metą stawka się przedzieliła, a na czele wyłoniła się 3-osobowa czołówka. Był w niej Jonas Koch, który odskoczył razem z Prebenem Van Hecke (Sport Vlaanderen – Baloise) i Nikolay’em Trusovem (Gazprom-Rusvelo). Później dołączyli do nich też Sylvain Chavanel (Direc Energie) i Frederik Backaert (Wanty – Groupe Gobert), a ich wspólna przewaga mieściła się w granicy minuty.

30km przed metą do grupki Kocha dołączyło kolejnych 4 kolarzy, tworząc 9-osobową czołówkę. Utrzymywali oni ok. 30 sekund zapasu, ale gdy do końca było 20km zapas ten został zmieciony przez Direct Energie. Trzech kolarzy tej grupy zdecydowało się na mocny atak, rozrywając w ten sposób grupę zasadniczą. Szybko przeskoczyli do prowadzących, a potem przerzedzili ucieczkę do 7 osób. Niestety tej selekcji nie przetrzymał Koch i odpadł, a zawodnicy francuskiego zespołu kontynuowali rajd w stronę mety.

Jeden z zawodników z tego zespołu, Adrien Petit nie chciał czekać na sprint i ruszył solo. Jego odważna akcja zakończyła się jednak 2km przed „kreską”, gdy został doścignięty przez zredukowany peleton. W samej końcówce Kenny Dehaes (WB Aqua Protect Veranclassic) wykonał długi finisz, najpierw odrywając się na kilka metrów, a potem wykańczając wszystko sprintem. Wygrał, pokonując Hugo Hofstettera (Cofidis, Solutions Crédits) i Juliena Duvala (AG2R La Mondiale).

Jako pierwszy z kolarzy CCC Sprandi Polkowice na mecie, był Paweł Franczak, który zajął 53. miejsce (3:49 straty).

Wyniki