Aktualności

Poznajmy Alana Banaszka

Alan Banaszek to najmłodszy zawodnik w grupie CCC Sprandi Polkowice i jeden z najmłodszych w całym zawodowym peletonie. Pomimo niewielkiego jeszcze doświadczenia, może się pochwalić ogromnym sukcesem, jakim było mistrzostwo Europy juniorów. 

Opowiedz o miejscowości, w której mieszkasz.

Pochodzę i mieszkam w Wólce Radzymińskiej. Jest to mała wieś pod Warszawą. Z niej pochodzi całe pokolenie Banaszków, łącznie z moim wujkiem, Dariuszem Banaszkiem oraz kuzynami – Norbertem i Adrianem. Stamtąd pochodzi także Stanisław Aniołkowski.

Jakiej muzyki słuchasz przed czasówką?

Najczęściej polskiego rapu.

Twój ulubiony wyścig?

Paryż-Roubaix – zarówno ten dla elity, jak i ten dla juniorów, w którym miałem okazję startować dwukrotnie. Mam dobre wspomnienia z tej imprezy. W Polsce mój ulubiony wyścig to Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski, z których przed rokiem przywiozłem złoto.

Twój dotychczasowy najlepszy dzień na rowerze, w którym idealnie trafiłeś z formą i wszystko ułożyło się po Twojej myśli?

Oczywiście mistrzostwa Europy w Estonii. Pamiętam, że nie czułem się jakoś wyjątkowo dobrze przed startem. Moje poranne samopoczucie nie różniło się wiele od odczuć przedstartowych w innych wyścigach. Gdy jednak zaczęła się walka o medale coś we mnie wstąpiło i czułem się wtedy mocny jak nigdy.

Jak wyglądały Twoje początki z kolarstwem?

Przed kolarstwem próbowałem wielu innych dyscyplin. Poważnie trenowałem szybką jazdę na rolkach i odnosiłem sukcesy. Jeździłem nawet na zawody międzynarodowe. Próbowałem też piłki ręcznej, koszykówki, jazdy na panczenach, ale ostatecznie wybrałem kolarstwo, do którego mam największy talent i które sprawia mi najwięcej przyjemności. Trenować zacząłem w wieku 12 lat. Na początku na torze. Pomimo niewielkiej liczby startów w pierwszych sezonach odniosłem kilka dużych sukcesów. Zająłem m.in. drugie miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików na szosie.

Jak oceniłbyś swoje umiejętności mechaniczne przy rowerze?

Potrafię w pełni złożyć rower. Mój tata Bogdan, nauczył mnie wszystkiego co wiem o rowerach i dzięki niemu jestem w stanie naprawić praktycznie wszystko.

Ulubione social media?

Facebook i Instagram

Ulubiony film?

Star Wars.