Puchar MON: Grzegorz Stępniak drugi, zwycięża Konrad Dąbkowski

Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) zajął 2.miejsce w wyścigu o Puchar Ministra Obrony Narodowej. Zdobywcą Pucharu został Konrad Dąbkowski (ActiveJet Team).

53. wyścig o Puchar Ministra Obrony Narodowej, po kilku latach rozgrywania go na trasach wokół Płocka, w tym roku zawitał na ziemię szydłowiecką. Peleton kolarski rozpoczął rywalizację startem z Rynku Głównego w Szydłowcu, gdzie organizatorzy wyznaczyli również metę wyścigu. Zawodnicy mieli do przejechania 150- kilometrową, wyjątkowo płaską trasę, która prowadziła przez Chlewiska, Borkowice, Przysuchę, Klwów i z powrotem do Szydłowca. Ostatnie 30 kilometrów trasy to pięć krótkich, 6-kilometrowych rund wokół miasta.

Kolarze wyruszyli na trasę w idealnych warunkach pogodowych. Prawie przez cały wyścig towarzyszyło im słońca a temperatura wahała się w okolicach 23 stopni Celsjusza. Jedynie na otwartych przestrzeniach zdarzały się mocniejsze powiewy wiatru, które próbowano wykorzystać i porozrywać peleton. Zaraz po starcie peletonu z Szydłowca, jako pierwszy zaatakował Andrzej Bartkiewicz (Sante Ziemia Brzeska). Doskoczył do niego Piotr Wojciechowski z ekipy Mexller i razem zaczęli dość śmiały odjazd. Peleton nie reagował na poczynania harcowników i dość szybko uzyskali oni przewagę która oscylowała w granicach 3 minut. Dwójka śmiałków prawie przez 100 kilometrów jechała razem, lecz wiadomym było, że ich szanse dojechania do mety są niewielkie. Wielu ekipom, które w składach mieli sprinterów, zależało, by walkę o zwycięstwo rozstrzygnąć w sprinterskim pojedynku na szydłowieckim rynku.

Akcję likwidacji ucieczki rozpoczęli kolarze CCC Polsat Polkowice wspomagani przez ekipę ActivJet. Rozkręcili bardzo wysokie tempo i przewaga uciekającej dwójki zaczęła gwałtownie spadać. Przed wjazdem na rundy wokół Szydłowca ucieczka została zlikwidowana.

Rundy wokół miasta kolarze pokonywali w zawrotnym tempie. Mimo tego, nie brakowało ataków pojedynczych kolarzy, które w konsekwencji były nieskuteczne. Po pokonaniu 5 rund, na metę dojechał mocno naciągnięty peleton a z niego jako pierwszy finiszował Konrad Dąbkowski (ActiveJet) i to on został zwycięzcą Pucharu Ministra Obrony Narodowej. Pokonał Grzegorza Stępniaka (CCC Polsat Polkowice) i Erika Baskę (Dukla Trencin Trek).

Finisz na mecie Pucharu MON w Szydłowcu. Pierwszy finiszuje Konrad Dąbkowski a za nim Grzegorz Stepniak.

Finisz na metę w Szydłowcu był bardzo ciężki – powiedział po finiszu Grzegorz Stępniak. Przed wjazdem na Rynek Główny, najpierw musieliśmy pokonać dwa zakręty na zjazdach a następnie finiszować lekko pod górkę po kostce brukowej. Lubię takie finisze, ale żeby można było go wygrywać trzeba było mieć dobrą pozycję do ataku. Mimo, że po zakrętach wychodziliśmy z „Dąbkiem” prawie na tej samej pozycji to do mety pozostawało jeszcze około 200 metrów i na nich zacząłem stopniowo tracić. Dzisiejszego dnia „Dąbek” miał lepsza nogę i mogę mu tylko pogratulować odniesionego zwycięstwa – zakończył Grzegorz Stępniak.

Podium zwyciezców Pucharu MON: od lewej: Grzegorz Stępniak, Konrad Dąbkowski i Erik Baska.