• Data urodzenia: 23.02.1990
  • Wzrost: 173 cm
  • Waga: 67 kg
  • Narodowość: Słowenia

Jan Tratnik urodził się w stolicy Słowenii, Lublanie,  ale dziś mieszka w niewielkiej miejscowości, Idrija, w zachodniej części kraju. Miasteczko to liczy ok. 7 tys. mieszkańców i posiada spore walory przyrodnicze.

26-latek to człowiek o wielu zainteresowaniach. Wśród nich jest m.in. gotowanie. Interesuję się też zwierzętami, a w szczególności papugami. Jego przezwisko to Syuk. Przylgnęło ono do niego ponieważ takie samo ma jego starszy brat.

Tratnik zaczął trenować kolarstwo stosunkowo późno, bo w wieku 17 lat, a jego talent odkrył jeden z najlepszych słoweńskich kolarzy, Borut Bozic. Był on jego moim sąsiadem i kilka razy wybrał się z nim na przejażdżkę na rowerach MTB. Gdy zobaczył, że nie jest w stanie go zgubić, uznał, że ma spory potencjał i powinien się zastanowić nad rozpoczęciem bardziej zaawansowanych treningów.

„Dwa kółka” wygrały z wieloma innymi dyscyplinami, które Jan uprawiał jako nastolatek. Przez 9 lat grał w koszykówkę. Próbowałem też swoich sił w piłce nożnej, siatkówce, uprawiał wspinaczkę i biegał. Rower wygrał, bo na nim czuł się najbardziej swobodnie. Cały czas spędza się na powietrzu, widzi się piękne miejsca.

Zwycięstwa przyszły w jego przypadku dosyć wcześnie, gdyż swój pierwszy wyścig wygrał w wieku 18 lat, w drugim roku juniora. Była to włoska jednodniówka Coppa Montes. W wieku 22 lat został mistrzem Europy. Bardzo ceni sobie także mistrzostwo Słowenii elity z 2016 (start wspólny) i 2015 (jazda na czas). Jego najlepszy sezon miał jednak miejsce w pierwszym roku w ekipie CCC Sprandi Polkowice. Wygrał wtedy generalkę Tour of Slovakia, był 9. i 11. w czasówkach Giro d’Italia i zajął 10.miejsce w jeździe indywidualnej o mistrzostwo świata. Był też 3. w końcowej klasyfikacji Czech Cycling Tour. Jego kolarskim marzeniem jest zwycięstwo w największych klasykach, takich jak Amstel Gold Race, albo Liege-Bastogne-Liege.

Specjalizuje się w jeździe na czas oraz wyścigach z krótkimi, stromymi wzniesieniami.