Aktualności

Ronde de Oise: 19 miejsce Grzegorza Stępniaka na 1.etapie

Zwycięzcą 1.etapu wyścigu “Ronde de l’Oise” (kat. 2.2 UCI) został zawodnik ekipy Itera-Katusha, Viacheslav Kuznetsov. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 19. miejscu.

Podczas pierwszego etapu kolarze pokonywali trasę długości138 kilometrów która prowadziła z Breuil-le-Sec, do Montataire. Trasa etapu prowadziła w większości po bardzo wąskich i krętych drogach a dodatkowym utrudnieniem był mocno padający deszcz, który w znaczny sposób miał wpływ na rywalizację na trasie .

Od początku etapu tempo peletonu było bardzo duże i co chwilę dochodziło do różnych odjazdów z peletonu, ale żadnemu z zawodników nie udało się odjechać z peletonu na dłużej niż 30 sekund. Bardzo aktywnie rozpoczęli wyścig kolarze CCC Polsat Polkowice, którzy próbowali zabierać się do każdej akcji i brać udział w ucieczkach. Na 60 kilometrze trasy peleton porwał się na kilka grupek, a w pierwszej z nich jechali wszyscy zawodnicy CCC Polsat Polkowice. Gdy do mety pozostawało około 50 kilometrów, w pierwszej grupie jechało coraz mniej kolarzy. Na mocny atak zdecydowała się grupka 13 kolarzy, którym udało się odjechać, uzyskując kilkunastosekundową przewagę. Chwilę później przeskoczyło jeszcze 3 kolejnych zawodników. Do ucieczki próbował przeskoczyć również Bartłomiej Matysiak, lecz zbyt mocny czołowy wiatr nie pozwolił mu na dojście ucieczki. Na około 10 km do mety z pierwszej grupki zaatakowało 3 zawodników: Kuznetsov (Itera Katiusza), Chtioui (Europcar) i Camano Ortuzar (Endura Racing). Zgodnie współpracując, uzyskali 10 sekundową przewagę na pozostałą grupką kolarzy i z taka przewagą wjechali na metę rozgrywając miedzy sobą finisz.

Najszybszym na mecie okazał się Kuznetsov, który pokonał Chtiouiego (Europcar) i Camano Ortuzara (Endura Racing).

Najlepszy z kolarzy CCC Polsat Polkowice był Grzegorz Stępniak, który finiszował na 19 pozycji (4 z peletonu).

Bardzo pechowy początek wyścigu – powiedział dyrektor sportowy Robert Krajewski. Na dzisiejszym etapie mieliśmy aż 8 defektów a jeden z nich tak poważny, że Tomek Kiendyś musiał wycofać się z wyścigu. Niezbyt dobry tydzień (najpierw pech Marka Rutkiewicza na wyścigu w Słowacji a teraz fatalny początek we Francji). Mam nadzieję, że wyczerpaliśmy już limit pechowych zdarzeń i dalej wszystko będzie dobrze.

Kuznetsov dzięki zwycięstwu na 1. etapie został liderem wyścigu i założył żółtą koszulkę. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem „pomarańczowych” jest Grzegorz Stępniak, który zajmuje 21. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu ze stratą 35 sekund do lidera.

 

Wyniki 1.etapu

1. Viacheslav Kuznetzov (Itera – Katiusha), 3:08:33
2 Rafai Chtioui (Europcar)
3 Iker Camano Ortuzar (Camano-Endura Racing)

19. Grzegorz Stępniak 0:00:25
24. Kamil Zieliński
29. Bartłomiej Matysiak
30. Piotr Gawroński
63. Mateusz Taciak
DNF Tomasz Kiendyś