Ruta del Sol: 3.etap dla Geralda Ciolka, Paterski 19

Niemiec Gerald Ciolek (MTN – Qhubeka) został zwycięzcą 3. etapu wyścigu Vuelta a Andalucia . W sprinterskim pojedynku pokonał Roya Jansa (Wanty) i Moreno Hoflanda (Belkin). Maciek Paterski finiszował na 19. miejscu.

Trzeci etap wyścigu Vuelta a Andalucia Ruta del Sol (kat. 2.1) prowadził z Sanlúcar La Mayor do Sewilli. Kolarze mieli do pokonania dystans długości 183,8 kilometrów. Trasa tego etapu nie była zbyt trudna. W większości prowadziła po lekko pofałdowanym terenie z dwiema górskimi premiami kat.3. Zgodnie z przewidywaniami był to etap preferujący sprinterów.

Długo po starcie kolarzy z Sanlúcar La Mayor nie mogła z peletonu odjechać żadna grupa. Było mnóstwo ataków ale nikomu z kolarzy nie udało się na dłużej odjechać. Dopiero po przejechaniu 40 kilometrów peleton „odpuścił” czwórce kolarzy którym udało się uzyskać niewielka przewagę. Do ucieczki zabrali się: Fábio Silvestre (Trek Factory Racing), Edward Theuns (Topsport Vlaanderen – Baloise), Martijn Tusveld (Rabobank Development Team) i Haritz Orbe Urrutia (Euskadi). Uciekinierzy zgodnie współpracując uzyskali maksymalną przewagę sięgająca 4 minut lecz peleton nie pozwalał im na więcej.

W miarę zbliżania się do mety peleton mocno przyspieszył co mogło wskazywać, że chce doprowadzić do sprinterskiego finiszu. Przewaga uciekającej grupy zaczęła dość szybko się zmniejszać a ostatniego z zawodników peleton „dopadł” na 10 kilometrów do mety.

Na ostatnich kilometrach trasy doszło do dość groźnej kraksy co spowodowało spore zamieszanie w rozpędzonym peletonie. Mimo tego do mety dojechał duży peleton z którego najszybciej finiszował Gerald Ciolek (MTN – Qhubeka). Pokonał Roya Jansa (Wanty – Groupe Gobert) i Moreno Hoflanda (Belkin-Pro Cycling Team).

Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem ekipy CCC Polsat Polkowice okazał się Maciej Paterski, który finiszował na 19. miejscu. Pozostali kolarze przyjechali w peletonie w tym samym czasie co zwycięzca etapu.

Liderem wyścigu nadal jest Alejandro Valverde a Davide Rebellin zajmuje 16. miejsce.

Wyniki 3. etapu: Sanlúcar La Mayor – Sevilla, 182 km