Ruta del Sol: Moreno Hofland wygrywa ostatni etap. Honkisz w ucieczce dnia

Ostatni etap wyścigu Vuelta Andalucia Ruta del Sol wygrał Moreno Hofland (Belkin). Na mecie w Fuengirola pokonał Nikiasa Arndta (Giant Shimano) i Kennetha Van Bilsena (Topsport Vlaanderen). Zwycięzca wyścigu został Alejandro Valverde (Movistar).

Czwarty etap hiszpańskiej etapówki drogami Andaluzji prowadził z Ubrique do Fuengirola. Kolarze mieli do pokonania trasę długości 159, 8 kilometrów po dość mocno pofałdowanym terenie. Po drodze do mety etapu musieli pokonać trzy górskie premie. Zaraz po starcie, rozpoczęli wspinaczkę na pierwszą z górskich premii kat.1. Dwie pozostałe górskie premie kat.3 znajdowały się na 80 i 100 kilometrze trasy.

Na podjeździe pod premię 1. kategorii z peletonu zaatakował grupka wytrawnych „górali” a wśród nich znalazł się również Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice). W dziewięcioosobowej ucieczce byli również: Laurens Ten Dam (Belkin), Jakob Fuglsang (Astana), Linus Gerdemann (MTN), Tim Wellens (Lotto), Amets Txurruka (Caja Rural), Tom Dumoulin (Giant-Shimano), Javier Megías (Novo Nordisk) i Julian Arredondo (Trek).

Przewaga uciekającej grupy oscylowała w granicach 3 minut a ekipa lidera, Movistar bardzo skrupulatnie kontrolowała przebieg rywalizacji na trasie tego ostatniego etapu. Po pokonaniu ostatniej górskiej premii przewaga zaczęła gwałtownie się zmniejszać a z ucieczki zaatakował Tom Dumoulin (Giant-Shimano) i rozpoczął samotną jazdę. Pozostali kolarze ucieczki sukcesywnie byli kasowani przez rozpędzony peleton. Tom Dumoulin został złapany przez peleton na 7 km do mety.

Na ostatnich kilometrach trasy peleton się połączył i o etapowym zwycięstwie zdecydował zmasowany finisz. Pewne zwycięstwo odniósł Moreno Hofland (Belkin), pokonując Nikiasa Arndta (Giant Shimano) i Kennetha Van Bilsena (Topsport Vlaanderen). Najlepszym z kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice okazał się Łukasz Owsian, który finiszował na 26.miejscu.

Zwycięzca wyścigu został Alejandro Valverde (Movistar), który podczas tego wyścigu odniósł trzy zwycięstwa etapowe. O 3 sekundy pokonał zawodnika ekipy Sky, Richie Porte i o 33 sekundy Luisa Leóna Sáncheza (Caja Rural – Seguros RGA).

Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) zajął w klasyfikacji generalnej 18.miejsce tracąc do zwycięzcy 2 min. 21 sek.