Aktualności

Ruta del Sol: Owsian w odjeździe na 4.etapie

Łukasz Owsian jechał w ucieczce na szybkim i bardzo wymagającym 4.etapie Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol oraz był najwyżej sklasyfikowanym kolarzem „pomarańczowych” na mecie.

Info: Etap 5, 17 lutego, Sevilla – Alcalá de los Gazules, 191,2km

Trasa: pagórkowata, meta pod górę (1,5km, max. 18%)

Tempo po starcie było niezwykle wysokie za sprawą silnego, tylnego wiatru. W pierwszej godzinie kolarze pokonali blisko 50 kilometrów, zatem uformowanie ucieczki było praktycznie niemożliwe. Dopiero na 55.kilometrze przewagę udało się wypracować 13 zawodnikom – wśród nich był przedstawiciel CCC Sprandi Polkowice, Łukasz Owsian.

Polak jechał na czele w towarzystwie tych kolarzy: James Shaw (Lotto Soudal), Guillaume Martin (Wanty – Gobert Group) i Jesus Ezquerra (Burgos-HD), Imanol Erviti (Movistar), Sep Vanmarcke (EF Education First-Drapac), Julien Duval (AG2R La Mondiale), Marco Minnaard (Wanty Gobert Group), Thomas Boudat (Direct Energy), Delio Fernández (Delko Marseille), Coen Vermeltfoort (Roompot-Nederlandse Loterij), Huub Duijn (Verandas Willems-Crelan), Kyle Murphy (Rally). Razem wypracowali ponad 2-minutową przewagę.

Na podjeździe 1.kategorii, usytuowanym w połowie etapu, ucieczka się rozsypała. Koledzy z jednej ekipy, Martin i Minnaard wyskoczyli do przodu, a większość pozostałych uciekinierów, w tym Owsian, zostali wchłonięci przez przerzedzony do zaledwie 30 osób, peleton.

Po następnym wzniesieniu doszło do kolejnych przetasowań i na czele wykrystalizowała się dwójka Vanmarcke i Andrey Amador (Movistar). W pewnym momencie mieli oni ok. 2 minuty zapasu, ale ostatecznie zostali skasowani u podnóża finałowego, stromego wzniesienia do mety, 1,2km przed końcem.

Tam zdecydowaną akcję przeprowadził Tim Wellens (Lotto-Soudal) oraz Mikel Landa (Movistar). Pierwszy z nich ostatecznie jako pierwszy przeciął kreskę, wygrywając etap i obejmując prowadzenie w generalce.

Pomimo obecności w ucieczce, Owsian był pierwszym z kolarzy CCC Sprandi Polkowice na mecie, zajmując 36.miejsce (1:19 straty).

Wyniki