Aktualności

Ruta del Sol: Valverde zwycięża po raz drugi. Rebellin trzeci

Alejandro Valverde (Movistar) został zwycięzcą 1.etapu Vuelta Ciclista a Anadlucia Ruta del Sol i umocnił się na pozycji lidera wyścigu. Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice), finiszował na trzecim miejscu.

Po wczorajszym prologu, w dniu dzisiejszym kolarze rywalizowali na dość trudnym etapie z Vélez Málaga do Jaén, którego długość wynosiła 186,8 kilometra. Ten pierwszy etap wyścigu oprócz tego, że był stosunkowo długi to również nie należał do najlżejszych. Trasa w całości przebiegała po mocno pagórkowatym terenie z kilkoma bardzo trudnymi podjazdami. Na jego trasie znajdowało się pięć górskich premii z 2,4 kilometrowym sztywnym podjazdem na szczyt górskiej premii kat.3, gdzie jednocześnie była meta etapu.

Zanim kolarze pokonali pierwsze 10 kilometrów trasy, na czele peletonu z minutową przewagą kręciła już 11-osobowa ucieczka, w składzie której byli m.in.: Txoperena (Euskadi), Venter (MTN), Poulhies (Cofidis), Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen), Aramendia (Caja Rural-RGA), Guerin (Etixx), Hofsteda (Rabobank), Lozano (Novo Nordisk) oraz Sijmens (Wanty). Do ucieczki zabrał się również Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice) i Jesus Ezquerra (ActiveJet), Hiszpan reprezentujący barwy drugiej polskiej ekipy biorącej udział w wyścigu.

Na dzisiejszy etap zakładaliśmy taki plan, żeby przynajmniej jeden z naszych kolarzy załapał się w odjazd – powiedział po zakończeniu etapu dyrektor sportowy Piotr Wadecki. Pozostali kolarze mieli za zadanie jechać tak, żeby Davide Rebellin dotarł do ostatniego podjazdu w jak najbardziej komfortowej sytuacji. Jestem bardzo zadowolony z postawy całego zespołu, gdyż wszystkie założenia taktyczne zostały w pełni zrealizowane. Szczególne gratulacje i słowa uznania należą się Łukaszowi, który zabrał się do tej ucieczki i walczył do ostatnich kilometrów przed finałowym podjazdem – zakończył Piotr Wadecki.

Uciekająca grupa dość szybko wypracował sobie przewagę, która w pewnym momencie wynosiła około 7 minut. Na tyle pozwolił im peleton a szczególnie ekipa lidera Movistar, która kontrolowała w pełni przebieg rywalizacji na dzisiejszym etapie.Na ostatnich kilometrach trasy, uciekająca grupka zmniejszyła się do czterech kolarzy a ich przewaga zaczęła szybko się zmniejszać. W grupce tej ciągle jechał Łukasz Owsian a z nim Venter (MTN), Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen) i Aramendia (Caja Rural-RGA) oraz Owsian.

Mocne tempo peletonu podyktowane przez ekipę Movistar udaremniło dalszą jazdę uciekinierów i na 10 kilometrze do mety ucieczka została zlikwidowana. Jako ostatni z uciekinierów został wchłonięty przez rozpędzony peleton , Łukasz Owsian.

W peletonie cały czas pracowała ekipa Movistar, a wysoko kręcili kolarze CCC Polsat Polkowice. Niestety mocne tempo hiszpańskiej ekipy nie pozwoliło na wiele grupce Polaka, jednak kolarz z Torunia najdłużej utrzymał się na czele i jako ostatni z ucieczki – został połknięty na około 10 km przed kreską przez grupę liderów.

Kiedy rozpoczął się ostatni, 2,4 kilometrowy podjazd na metę w Jaén, na czele grupy zasadniczej pojawiło się kilkunastu kolarzy z liderem wyścigu Alejandro Valverde. W grupie tej bardzo mocno pracował również Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice). Jako pierwszy, linię mety samotnie przejechał Alejandro Valverde. Tuż za nim, z 4 sekundową stratą dojechali Bauke Mollema (Belkin Pro Cycling) i Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice).

Alejandro Valverde umocnił się na pozycji lidera wyścigu. Davide Rebellin ze stratą 43 sek. do lidera zajmuje 9.miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu.

 

Wyniki 1. etapu Vuelta a Andalucia 2014 (2.1), Vélez Málaga – Jaén (186,8 km):

1. Alejandro Valverde (Movistar Team) 5:08:57

2. Bauke Mollema (Belkin) 0:04

3. Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice)

28. Maciej Paterski 0:51

30. Tomasz Marczyński 0:53

40. Branislau Samoilau 1:57

49. Łukasz Owsian 2:41

55. Adrian Honkisz 3:51

87. Adrian Kurek 6:25

 

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1. Alejandro Valverde (Movistar Team) 5:17:19

2. Richie Porte (Team Sky) 0:19

3. Luis Leon Sanchez (Caja Rural-Seguros RGA) 0:21

9. Davide Rebellin 0:43

31. Tomasz Marczyński 1:23

36. Maciej Paterski 1:41

41. Branislau Samiolau 2:46

49. Łukasz Owsian 3:18

61. Adrian Honkisz 5:02

77. Adrian Kurek 7:00

 

info: A.Dyszyński