Aktualności

Rutkiewicz na podium drugiego etapu wyścigu w Ardenach.

Zwycięzcą 2. etapu wyścigu Circuit des Ardennes (kat. UCI 2.2) został zawodnik ekipy Glud & Marstrand, Andre Steensen. Na mecie w Renwez pokonał współtowarzysza ucieczki, kolarza ekipy CCC Polsat Polkowice, Marka Rutkiewicza.

Kolejny, drugi dzień wyścigu w Ardenach, to bardzo wymagający i trudny, 170 kilometrowy odcinek trasy który prowadził wokół miejscowości Renwez, gdzie umiejscowiono start i metę 2. etapu. Większość trasy 2 etapu to bardzo górzysty, mocno pofałdowany teren, gdzie organizatorzy umiejscowili aż pięć górskich premii.

Podczas drugiego etapu bardzo aktywnie jechał Marek Rutkiewicz, za sprawa którego zaraz po starcie od peletonu oderwała się kilkuosobowa grupka, która dość szybko uzyskała przewagę na grupą zasadniczą. W ucieczce jechał również lider wyścigu, Russell Downing (Endura Racing), stąd 17-osobowa grupa uciekinierów, zgodnie współpracując, sukcesywnie utrzymywała przewagę, która wynosiła niewiele ponad 1 minutę. Niestety, skład ucieczki nie był po myśli peletonu, który zorganizował skuteczny pościg i doprowadził do likwidacji ucieczki. Ale nie był to koniec akcji w peletonie. Prób odjazdów było jeszcze wiele ale dopiero na podjeździe pod czwartą z górskich premii na 150 kilometrze trasy, znowu zaatakował Marek Rutkiewicz i jego atak okazał się skuteczny. Marek wygrał górską premię i zdołał odskoczyć od peletonu na kilka sekund. Doskoczył do niego Andre Steensen (Glud & Mastrand) i razem zaczęli kontynuować ucieczkę mając nad peletonem kilkanaście sekund przewagi.

Na 10 kilometrów do mety, znajdowała się ostatnia z pięciu górskich premii, którą również wygrał Marek Rutkiewicz, jadąc dalej w ucieczce z Steensenem. W pogoni za uciekinierami utworzyła się spora grupa kolarzy której przewodził lider wyścigu, Russell Downing. Mimo szaleńczej pogoni, na 4 kilometry do metry przewaga dwójki wynosiła ponad pół minuty i wszystko wskazywało, że ucieczka dojedzie do mety.

Na ostatnich finiszowych metrach więcej sił zachował Andre Steensen i to on został zwycięzcą 2. etapu. Po 28 sekundach na metę przyjechał Johan Mombaerts (Auber 93), a grupkę pościgową przyprowadził po 50 sek. Russel Downing.

Po 2. etapie liderem został Andre Steensen, który wyprzedza Marka Rutkiewicza o 4 sek. i 33 sek. Johana Mombaertsa. Na 20 miejscu znajduje się Bartłomiej Matysiak.

Marek Rutkiewicz został liderem klasyfikacji górskiej a ekipa CCC Polsat Polkowice zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji drużynowej.

 

Wyniki 2. etapu:

1. Andre Steensen (Glud & Marstrand) 4:05:03
2. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)
3. Johan Mombaerts (Auber 93) 0:27

27. Paweł Charucki 02:02
29. Nikolay Mihaylov
35. Adrian Honkisz
41. Bartłomiej Matysiak
47. Mateusz Taciak