Aktualności

Sibiu Tour: Rebellin czwarty na najtrudniejszym etapie, drugi w generalce

Dzięki czwartej lokacie na najtrudniejszym, 3. etapie Sibiu Tour, Davide Rebellin awansował na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej wyścigu. 

Na kolarzy czekały 162 kilometry, z czego ostatnie 22 prowadziły pod górę, pod Bâlea Lac. Średnie nachylenie tego podjazdu wynosiło 6,1%, a maksymalne 12%. Z kilkuminutowym zapasem rozpoczęło go trzech kolarzy z ucieczki Audun Brekke Fløtten (Team Ringeriks – Kraft), Giorgio Bocchiola (d’Amico – Bottecchia) i Marco D’Urbano (GM Cycling Team)

Największa odnotowana tego dnia przewaga wynosiła 8 minut, ale u podnóża wzniesienia kształtowała się na poziomie 5:30.

Góra Bâlea Lac była jednak niezwykle wymagająca i faworyci nie mieli problemów, by doścignąć czołówkę. Jako ostatni wrócił do stawki Fløtten, ale wtedy grupa z najsilniejszymi kolarzami wyścigu liczyła już tylko kilkunastu zawodników.

Davide Rebellin miał duże wsparcie ze strony swoich kolegów z ekipy, gdyż w pierwszej części podjazdu towarzyszyli mu Marek Rutkiewicz i Nikolay Mihaylov. Bułgar doszedł do peletonu chwilę przed rozpoczęciem wspinaczki, po tym, jak miał defekt 34 kilometry przed metą.

Bułgar był także pierwszym kolarzem, który zaatakował po skasowaniu akcji Fløttena. Próba Mihaylova okazała się jednak nieskuteczna. Odpadł od czołówki, w której utrzymali się Davide Rebellin, Finetto (Southeast), Antonio Parrinello (d’Amico – Bottecchia), Serghei Tvetcov (Androni Giocattoli – Sidermec) i Alessio Taliani (Androni Giocattoli – Sidermec).

Na końcowych kilometrach kilku z nich próbowało ataków, ale ostatecznie najsilniejszy okazał się być Taliani. Pokonał on Parrinello, Tvetcova, a Rebellin wjechał na szczyt tuż za podium, na czwartej pozycji.

Za nim uplasował się lider wyścigu, Mauro Finetto (Southeast) i obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Włoch z CCC Sprandi Polkowice awansował na 2.miejsce i przed ostatnim, pagórkowatym etapem wokół Sibiu, ma 12 sekund straty.