Aktualności

Skład ekipy CCC na wyścig Settimana Ciclistica Coppi e Bartali

W środę, 20 marca br. rozpoczyna się we Włoszech etapowy wyścig Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (kat. 2.1) w który weźmie udział ekipa CCC Polsat Polkowice.

„Tygodniowy” wyścig po raz pierwszy rozegrano w 1984 roku i za wyjątkiem dwóch edycji w 1995 i 1997 organizowany jest nieprzerwanie aż do bieżącego roku. Wyścig należy do cyklu UCI Europa Tour i posiada kategorię 2.1. Rozgrywany jest zawsze w marcu na trasach w regionie Emilia-Romania.

W bieżącym roku wyścig zmienił lokalizację rozpoczęcia rywalizacji. Po wielu latach startów peletonu w Riccione, w roku bieżącym wyścig rozpocznie się w miejscowości Gatteo. Przez pierwsze dwa dni na trasach wokół tego miasteczka kolarze rozegrają trzy etapy.

Pierwszego dnia, w godzinach dopołudniowych zostanie rozegrany krótki etap wokół Gatteo. Długość jego wynosi zaledwie 100 kilometrów a dwie górskie premie, które znajdują się w połowie trasy tego etapu, mogą się nieco dać we znaki kolarzom. Teoretycznie etap dla sprinterów. Tego samego dnia po południu będzie rozegrana jazda drużynowa na czas. Kolarze będą mieli do pokonania11-kilometrowa trasę z Sant’Angelo do Gatteo Mare.Podczas tej edycji wyścigu, jazda drużynowa zostanie rozegrany po raz pierwszy w nowej formule. Każda z ekip wystawia dwie czteroosobowe ekipy. Do wyników zaliczany będzie czas drugiego zawodnika a suma czasów dwóch 4-osobowych drużyn złoży się na czas łączny ekipy.

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca, zostanie rozegrany szczególnie ciężki etap, który rozpocznie się w Gatteo a zakończy w Sogliano al Rubicone. Kolarze będą mieli do pokonania dystans 162 kilometrów a na jego trasie pojawią się wzgórza Cesna gdzie znajduje się dość trudny podjazd pod La Ville Monte Tiffi, który będą musieli pokonać aż pięciokrotnie.

Trzeciego dnia rywalizacji, kolejny górski etap z Zola Predosa do Piane di Mocogno. Długość jego wynosi 157 kilometrów a na trasie jedna górska premia na Passo Centro Croci (1264 m n.p.m) gdzie miejscami nachylenie trasy sięga aż 17%. Po szybkim zjeździe do miejscowości La Lama ostatnie 5 km do mety w Piane di Mocogno, prowadzi trudny podjazd ze średnim nachyleniem 8%.

Następnego dnia zostanie przeprowadzona indywidualna jazda na czas na 14,3 kilometrowej trasie w Crevalcore. Na zakończenie wyścigu, 24 marca, ostatni etap z Monticelli Terme do Fiorano Modenese. Długość jego wynosi 141 kilometrów a od połowy dystansu znowu na trasie pojawiają się góry. Kolarze będą zmagali się z trudnym podjazdem w Montecchio, gdzie średnie nachylenie trasy wynosi 7%. Po jego pokonaniu trasa prowadzi mocno w dół do mety w Fiorino Modenese, gdzie poznamy zwycięzcę całego wyścigu.

Jak informują organizatorzy na stracie wyścigu stanie 25 ośmioosobowych ekip a wśród nich m.in. ekipy Word Touru: Lampre Merida, Astana, Katusha, Cannondale Pro Cycling. Nie zabraknie również gwiazd światowego kolarstwa. Swój udział zapowiedzieli m.in. Ivan Basso, Moreno Moser, Franco Pellizotti, Emanuele Sela, Arman Kamyshev. W ekipie Netapp – Endura wystartuje Bartosz Huzarski, który w ubiegłym roku ukończył wyścig na 2. miejscu.

Ekipa CCC Polsat Polkowice wystartuje w składzie: Davide Rebellin, Marek Rutkiewicz, Jarosław Marycz, Bartłomiej Matysiak, Adrian Kurek, Mateusz Taciak, Jacek Morajko i Grzegorz Stępniak.

Program wyścigu:

Etap 1a – 20.03, Gatteo – Gatteo 99,5 km

Etap 1b -20.03, Sant’Angelo – Gatteo Mare, 11,196 km (jazda drużynowa na czas)

Etap 2 – 21.03, Gatteo – Sogliano al Rubicone 162,3 km

Etap 3 – 22.03, Zola Predosa – Piane di Mocogno 157 km

Etap 4 – 23.03, Crevalcore – Crevalcore, 14,3 km (jazda indyw. na czas)

Etap 5 – 24.03, Monticelli Terme – Fiorano Modenese 141,1 km